107,6 FM

Góra Żar – Mekka sportów w sercu Beskidów

Wyrasta monumentalnie z wód jeziora Międzybrodzkiego i roztacza jedną z najpiękniejszych panoram w polskich górach. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, o każdej porze roku.

Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Góra Żar oferuje atrakcje dla turystów, rowerzystów, rodzin z dziećmi, a nawet miłośników sportów ekstremalnych takich jak paralotniarstwo czy szybownictwo. Podpowiadamy zatem jak dostać się na szczyt wznoszący się na wysokość 761 m n.p.m. Pierwszą propozycją jest lekki trekking w postaci odcinka Małego Szlaku Beskidzkiego, który startuje z punktu Porąbka Zapora, przechodzi przez wierzchołek, a dalej prowadzi przez Kiczerę, Przełęcz Isepnicką i Beskid na Przełęcz Kocierską. Krótszym wariantem jest rozpoczęcie wędrówki w Międzybrodziu Żywieckim, przejście również przez Przełęcz Isepnicką i zakończenie wycieczki na szczycie Żaru, skąd roztacza się piękna panorama zarówno w kierunku południowym, północnym i zachodnim.

Drugą opcją, aby dostać się na górę jest wybór całorocznej kolei linowo-torowej, należącej do Polskich Kolei Linowych S.A. Skraca to czas podróży zaledwie do 5,5 minuty. Ciekawa jest sama historia taboru, który został przeniesiony na Żar prosto z Gubałówki. Od 1979 na szczyt prowadzi także droga asfaltowa, jednak jest ona przeznaczona tylko dla upoważnionych pojazdów (m.in. pracowników elektrowni i mieszkańców).

Gdy już dostaniesz się na wysokość prawie 800 metrów możliwości jest wiele. Jedną z nich jest skorzystanie z PKL Bike Park, czyli tras przeznaczonych do kolarstwa grawitacyjnego. Easy Line liczy niemal 4000 metrów, znajduje się przy kolei, a sił mogą spróbować na niej także początkujący zawodnicy. Air Line, czyli poprowadzona przez las trasa, usiana skoczniami, z których najwyższa ma aż 18 metrów. Flow Trail ucieszy średniozaawansowanych i zaawansowanych fanów dwóch kółek, którzy chcą sprawdzić swoją kondycję i techniczne przygotowanie. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem możesz skorzystać z wypożyczalni rowerów trail, enduro, downhill, a także elektrycznych. W razie awarii przydadzą się usługi serwisowe, możesz też umówić się na szkolenie pod opieką wykwalifikowanych instruktorów.

Jeśli planujesz wypad z rodziną skieruj się w stronę dolnej stacji kolei. Czeka tutaj plac zabawa wypełniony dmuchańcami, ze zjeżdżalnią pontonową oraz huśtawkami. W sezonie letnim (od kwietnia do października) działa także park linowy Trollandia. Jest stworzony dla miłośników tyrolek i spacerów po linie o różnym stopniu zaawansowania. Na głodnych (dosłownie!) wrażeń czeka restauracja z widokiem na Krainę Beskidzkich Jezior. Posmakujesz tu lokalnych potraw takich jak zupa gulaszowa, placek po zbójnicku czy oscypek.

Warto wspomnieć także o możliwości zwiedzania elektrowni szczytowo-pompowej, drugiej co do wielkości w Polsce. To niezwykły obiekt inżynieryjny, który powstał poprzez (dosłownie) ścięcie i przebudowanie całego szczytu góry, a także wydrążenie w głębi góry (poniżej poziomu lustra jeziora) ogromnych pomieszczeń, w których znajduje się maszynownia i turbiny.

Zimą Żar zaprasza na trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, wszystkie jednak z kapitalnymi widokami na Beskidy i jezioro Żywieckie.

Góra Żar to miejsce wyjątkowe - chyba żaden szczyt w Polsce nie oferuje tak wielu możliwości aktywnego spędzenia czasu. Warta odwiedzenia o każdej porze roku. Jeśli więc szukasz pomysłu na weekendowy (lub dłuższy) wyjazd ze znajomymi czy rodziną - z pewnością to miejsce powinno znaleźć się wysoko na liście celów podróży. 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama