107,6 FM

Czym jest zgorszenie?

Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Łk 17,1

Łk 17, 1-6

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu dla jednego z tych małych. Uważajcie na siebie!

Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli będzie żałował, przebacz mu. I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwrócił się do ciebie, mówiąc: „Żałuję tego”, przebacz mu».

Apostołowie prosili Pana: «Dodaj nam wiary». Pan rzekł: «Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze”, a byłaby wam posłuszna».

Czytaj Pismo Święte w serwisie gosc.pl: biblia.gosc.pl

Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą.
Łk 17,1

Ewangelia z komentarzem. Czym jest zgorszenie?
Gość Niedzielny

Mocne są słowa Jezusa o zgorszeniu. Biada mu, lepiej, gdyby utopił się z kamieniem młyńskim u szyi. Niewiele znajdziemy w Ewangelii równie twardych stwierdzeń. Co jednak znaczy słowo „zgorszyć”? Nie „skrzywdzić”, nie „wywołać oburzenie” – jak czasem się uważa. W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: „Zgorszenie jest postawą lub zachowaniem, które prowadzi drugiego człowieka do popełnienia zła”. Zgorszyć znaczy więc zrobić coś, co sprawi, że inny człowiek stanie się gorszy: namówić do grzechu czy – przewrotnie – pobudzić do niego. W Katechizmie czytamy też: „Zgorszenie może być spowodowane przez prawo lub instytucje, przez modę lub opinię publiczną”. Chyba jednak dość rzadko zdajemy sobie z tego sprawę.

Przeczytaj Czytania na każdy dzień

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..