107,6 FM

Miasteczko Śląskie: 30-lecie fundacji wspierającej chore dzieci

W Miasteczku Śląskim świętowano 30-lecie Fundacji na rzecz dzieci „Miasteczko Śląskie”. Elementem obchodów jubileuszu była msza św. w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Miasteczku Śląskim. Liturgii przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Arcybiskup przypomniał, że ta msza święta jest dziękczynieniem za powstanie  30 lat temu w Miasteczku Śląskim Fundacji na rzecz dzieci „Miasteczko Śląskie”. ‒ Jesteśmy wdzięczni założycielom i wszystkim, którzy wspomagali działalność fundacji, która w centrum swojej działalności postawiła dziecko miejscowe, zagrożone przez działalność Huty Cynku ‒ powiedział.

Jak zauważył, nie było to jedyne miejsce na Górnym Śląsku, gdzie życie ludzie było zagrożone poprzez działalność przemysłową. Jej priorytetem w okresie PRL-u była produkcja, za każdą cenę; za cenę degradacji człowieka, dziecka i przyrody, środowiska naturalnego.

Potwierdził, że skutki tej polityki były i są odczuwalne także Katowicach. W tym miejscu przypomniał działającą w latach 1973-1981 panią dr Jolantę Wadowską-Król, która uratowała przed zachorowaniem bądź śmiercią na ołowicę setki śląskich dzieci. ‒ Jako pierwsza odkryła tę chorobę u pacjentów mieszkających w sąsiedztwie Huty Metali Nieżelaznych „Szopienice”. Jak wykazała, normy skażenia były tam przekroczone 100-krotnie ‒ mówił abp Skworc.

Zachęcał obecnych do troski o środowisko naturalne. ‒ Nie wolno nam dziś w dobie energetycznego kryzysu wracać do starych ekologicznych grzechów; czy wręcz do nich zachęcać. Trzeba czynić ekologiczny rachunek sumienia ‒ wzywał powołując się na encyklikę ‘Laudato si’ papieża Franciszka i przykazanie ‘nie zabijaj!’. Polecił zastanowić się, czy ogrzewając swoje mieszkanie czy dom, nie przyczyniamy się do „małych katastrof ekologicznych”. ‒ Musimy mieć świadomość, że zatruwane środowisko naturalne wystawi nam za to rachunek ‒ ostrzegał.

Z drugiej strony ukazywał, że wielu mieszkańców województwa śląskiego doświadcza już energetycznego ubóstwa. Dlatego – jak zaznaczał ‒ właściwe są programy wsparcia od rządu, lokalnych samorządów, Caritas a nade wszystko nasza solidarność.

Arcybiskup wspominał przeszłość i mówił, że Górny Śląsk uporał się z przemysłowym zanieczyszczeniem powietrza. Zauważał, że poprawiła się jakość życia mieszkańców województwa śląskiego. ‒ Wydaje się, czas najwyższy, abyśmy wspólnie uporali się z problemem zanieczyszczenia powietrza ‒ zachęcał.

Jako dobry przykład ukazywał Fundację na rzecz dzieci „Miasteczko Śląskie”. Dziękował Hucie Cynku w Miasteczku Śląskim, która ‒ świadoma swej nagannej działalności w przeszłości ‒ po modernizacji od lat wspomaga działalność Fundacji, aby przez nią wspierać poszkodowane dzieci i ich rodziny.

Zwracając się do władz Fundacji, dziękował za jej szeroką działalność i całą „litanię sposobów realizacji celów statutowych.” ‒ Właściwe jest to integralne patrzenie na potrzebujące pomocy dziecko, co służy jego wszechstronnemu rozwojowi, fizycznemu i duchowemu ‒ podkreślał.

Zwracając się do wiernych przypomniał, że Bóg, który jest Miłością wzywa nas do troski o wspólny dom, „do wspaniałomyślnego poświęcenia i całkowitego oddania”. ‒  W centrum tego świata stale obecny jest Pan życia. On nas nie opuszcza, (…) a Jego miłość zawsze prowadzi nas do znalezienia nowych dróg. „Znalezioną drogą” jest Fundacja, która od 30 lat prowadzi swoją pożyteczną działalność ‒  podkreślał arcybiskup.

Fundacja na rzecz dzieci „Miasteczko Śląskie” działa od 1992 roku, a jej celem jest ratowanie spraw zdrowia dzieci na terenach narażenia na ołów w rejonie Miasteczka Śląskiego. Na terenie miasta działa Huta Cynku „Miasteczko Śląskie” – uważana za głównego truciciela, odpowiedzialnego za katastrofę środowiska i niszczyciela zdrowia mieszkających tam osób.

Po modernizacji zakładu Miasteczko Śląskie nie jest już tak zagrożonym toksycznością ołowiu obszarem jak kiedyś, ale nadal wymaga zaangażowania i pomocy niesionej przez Fundację. Działania Fundacji zostały przeniesione na inne obszary narażenia środowiskowego na terenie Górnego Śląska.

 

 

   

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama