107,6 FM

DRK: papieski medal pamiątkowy

Na zakończenie swego pobytu w Demokratycznej Republiki Konga Franciszek pozostawił w nuncjaturze apostolskiej w Kinszasie, która była jego "domem" w czasie tej wizyty, medal upamiętniający jego podróż do tego kraju. Zaprojektowała go włoska artystka Amalia Mistichelli.

 

Papież w Demokratycznej Republice Konga:

 

Przedstawia on na przedniej stronie herb papieża i wokół niego na okręgu wypukły napis łaciński: “FRANCISCVS PONTIFEX MAXIMUS – A.D. MMXXIII”.

Na odwrocie rozmieszczono cztery wizerunki. Na szczycie znalazła się gołębica, będąca symbolem pokoju, która z rozpostartymi skrzydłami unosi się nad kontynentem afrykańskim, wypełniającym środkową część medalu. Tworzy ona w ten sposób górę krzyża, przywołując błogosławieństwo Ojca Świętego dla ziemi umęczonej wojnami, epidemiami i klęskami żywiołowymi. Po prawej stronie okapi – zwierzę typowe dla DRKonga – skubie trawę w pobliżu chaty i drzew, po lewej natomiast autorka umieściła kilkoro tubylców w postawie przyjaznego współżycia z miejscowymi zwierzętami, m.in. żyrafami. I wreszcie na samym dole małe dziecko na łódce przemierza Nil Biały, który przepływa przez Sudan Południowy.

Całość ma stanowić metaforę życia, które przepływając jak rzeka i podążając nieraz nieprzebytymi szlakami, odradza i czyni obfitymi brzegi, które opływa: każdy wkład oznacza istotne wzbogacenie wspólnego rozwoju, wiara zaś jest natchnieniem dla dynamiki wspólnoty pod znakiem sprawiedliwości, wolności i pomyślności.

Wszystko to jest okolone łcińskim napisem "REMPVBLICAM DEMOCRATICAM CONGENSEM ET SVDANIAM MERIDIONALEM VISIT XXXI JAN. –V FEB. MMXXIII” (Odwiedziny Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego: 31 stycznia-5 lytego 2023) i poniżej “IUSTITIA LIBERTAS PROSPERITAS” (Sprawedliwość - Wolność - Pomyślność).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama