107,6 FM

Dominikanin Paweł M. skazany

Dominikanin Paweł M. został w drugiej instancji skazany na trzy lata pozbawienia wolności. Wyrok Sądu Okręgowego w Częstochowie jest prawomocny.

- Brat Paweł M. rozpocznie odbywanie zasądzonej kary, gdy otrzyma wezwanie do stawienia się w zakładzie karnym. Przypomnę, że br. Paweł M. już wcześniej otrzymał ode mnie nakaz przebywania poza klasztorem w konkretnym odosobnionym miejscu oraz całkowity zakaz kontaktu z innymi osobami poza tymi wskazanymi przeze mnie. Sprawa br. Pawła M. jest wciąż rozpatrywana przez Stolicę Apostolską, do której kompetencji należy podjęcie decyzji o dalszych losach naszego współbrata w Zakonie i stanie duchownym według prawa kanonicznego. Pozostajemy w stałym kontakcie z osobami poszkodowanymi przez naszego współbrata - napisał prowincjał polskich dominikanów o. Łukasz Wiśniewski OP.

O wyroku jako pierwsza poinformowała Paulina Guzik, autorka reportaży na ten temat, publikowanych w portalu "Więź".

We wrześniu 2022 roku zakonnik został skazany na cztery lata więzienia, wyrok nie był jednak prawomocny. Według PAP, Paweł M. został wówczas skazany za gwałt na kobiecie i zmuszanie jej do innej czynności seksualnej w okresie od maja 2011 do sierpnia 2018 r. Od tego wyroku złożono apelację.

Jak potwierdził raport komisji kierowanej przez Terlikowskiego, prowadzona przez Pawła M. we Wrocławiu w latach 1996-2000 Wspólnota św. Dominika była oparta na mechanizmie psychomanipulacji. Dochodziło w niej również do przemocy fizycznej oraz nadużyć seksualnych. Wspólnota ta miała wszystkie cechy umożliwiające określenie jej mianem sekty. Jedna z pokrzywdzonych - zakonnica, wobec której dominikanin wielokrotnie naruszył granicę intymności - 2 marca 2021 r. zgłosiła do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. W przypadku pozostałych pokrzywdzonych doszło do przedawnienia. 

Komisja, złożona z niezależnych ekspertów, została powołana w kwietniu 2021 r. przez prowincjała polskiej prowincji dominikanów o. Pawła Kozackiego OP. Celem Komisji było zbadanie działań dominikanina Pawła M. oraz reakcji instytucji prowincji w jego sprawie - aż do dzisiaj - wobec wydarzeń w duszpasterstwie dominikanów, sięgających swoimi początkami roku 1997.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama