107,6 FM

Potomkowie rudzkiego dębu „Cysters” w ponownej sprzedaży

Dąb „Cysters” nazwany tak przez leśników z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, stał się jedną z wielu ikon przyrody parku w Rudach. Bez wątpienia jest też najstarszym „mieszkańcem Rud”.

Tak opisał „Cystersa” w roku 1858 August Potthast, historyk, doktor filozofii, w swoim dziele „Historia dawnego Klasztoru Cystersów w Rudach na Górnym Śląsku”, wydanym z okazji sześćsetlecia założenia opactwa:  „Cicho wędruje zamyślony przybysz krętymi żwirowymi ścieżkami po parku i spogląda pełen zadumy na stare, wysokie drzewa w pobliżu pałacu, spośród których jedno przyciąga szczególną uwagę; mam na myśli olbrzymi dąb, który jak pomnik historii Rud wznosi się za pięknym kościołem i którego liście szemrzą baśń o początkach istnienia klasztoru w czasach, gdy drzewo było zasadzone…”

Jeszcze wcześniej, bo w 1752 roku dostojne rozmiary „Cystersa” zauważył J. E. Ridinger, umieszczając kontury dębu w mezzotincie, której tematem jest opactwo, a w szczególności obraz Matki Boskiej Pokornej (Rudzkiej).

Dąb „Cysters” wg badań dendrologów liczy obecnie 520 lat i jest jednym z najokazalszych drzew na Górnym Śląsku. Jego wysokość sięga 31 m, a obwód pnia na wysokości 130 cm od ziemi wynosi 740 cm.

Od 8 marca Stare Opactwo w Rudach zaprasza do zakupu sadzonki z najstarszego dębu "Cysters" (Rocznik 2022, cena 50 zł/szt). Każda sadzonka posiada certyfikat! Drzewko można zakupić na dziedzińcu Starego Opactwa od wtorku do piątku w godz. 8.30-15.00.  Gospodarze proszą o wcześniejszą rezerwację pod nr tel.  +48 32 410 33 11 lub 604 211 180.

Potomkowie rudzkiego dębu „Cysters” w ponownej sprzedaży   Dąb "Cysters" liczy 520 lat. Marek Tomasiak
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama