107,6 FM

Katowice. Pasjonaci kolei szukają pomysłu na ponad 100-letnią parowozownię

Co zrobić z ponadstuletnią katowicką parowozownią? Jak zachować zabytek i zagospodarować miejsce w pożyteczny sposób? O to społecznicy chcą zapytać mieszkańców.

Wykład i spacer po zabytkowym obiekcie. Stowarzyszenie "Kongres Ochrony Zabytków" zaprasza mieszkańców regionu na konsultacje społeczne dotyczące tego, jak zagospodarować starą katowicką parowozownię. Konsultacje w tej sprawie rozpoczną się w sobotę [11.03.2023] o godz. 11.00 wykładem otwartym w budynku Akademii Sztuk Pięknych. Po nim, wszyscy uczestnicy zostaną zaproszeni na spacer po okolicy obiektu. - Mówi Sebastian Hojdys ze stowarzyszenia "Kongres Ochrony Zabytków":

Zdaniem społeczników, dałoby się tak wyremontować obiekt, by był użyteczny, z zachowaniem zabytkowego charakteru. Ich zapał studzi nieco Mirosław Rymer, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Wskazuje on, że odnawianie zabytków industrialnych jest "niezwykle trudne i niezwykle kosztowne":

Obecnie obiekt należy do PKP. Póki co nie wiadomo, skąd miałyby pochodzić fundusze na przejęcie, remont i udostępnienie zabytku.

 

O tym, że pasjonaci kolei chcą uratować starą lokomotywownię pisaliśmy i mówiliśmy w Radio em już rok temu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama