107,6 FM

Cieszyn. Szpital Śląski przedłuży zawieszenie działalności oddziału pediatrycznego

O kolejne trzy miesiące chce przedłużyć zawieszenie działalności oddziału pediatrycznego Szpital Śląski w Cieszynie. Przyczyną jest brak lekarzy. Jeśli ich nie będzie, oddział może zostać zlikwidowany, choć szpital tego nie chce.

Cieszyński szpital powiatowy zawiesił działalność oddziału z powodu braku odpowiedniej liczby pediatrów na czas od 1 stycznia do 31 marca 2023 r.

Rzecznik szpitala Ewa Herman poinformowała w środę PAP, że przez trzy miesiące placówce "nie udało się pozyskać wystarczającej kadry lekarskiej, umożliwiającej spełnienie warunków funkcjonowania oddziału w oparciu o obowiązujące przepisy prawa”. Nie ma zatem możliwości jego uruchomienia – jak planowano - od 1 kwietnia.

"Potrzebujemy jeszcze dosłownie jednego, dwóch lekarzy, dodatkowo gwarantujących udzielanie świadczeń w oddziale w ramach dyżurów. Dyrekcja (…) wystąpiła do wojewody śląskiego o przedłużenie zawieszenia na dalszy trzymiesięczny okres. Oczywistym jest, iż pozyskanie lekarzy spowoduje natychmiastowe wznowienie działalności oddziału, bez względu na czasokres zgody wojewody” – oznajmiła Ewa Herman.

Rzecznik dodała, że "podejmowane przez dyrekcję działania zmierzają do zachowania oddziału pediatrycznego i mają na celu wznowienie realizacji świadczeń zdrowotnych”.

"Zapewniam, że dyrekcja robi wszystko, co tylko jest możliwe, aby pozyskać kadrę lekarską i wznowić pracę oddziału w jak najszybszym czasie" – dodała.

Herman zaznaczyła jednak, że jeśli w dłuższym czasie nie uda się zapewnić obsady lekarskiej oddziału, wowczas dyrekcja, "po wyczerpaniu przysługujących jej środków prawnych dających możliwość zawieszenia działalności oddziału”, będzie zmuszona go zlikwidować.

Najbliższe szpitale, w których mali pacjenci znajdą pomoc, to: "pediatryk" w Bielsku-Białej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju oraz Miejskie Zakłady Opieki Zdrowotnej w Żorach.

Cieszyński szpital zawieszał już działania pediatrii od 1 do 24 sierpnia 2021 roku. Wówczas placówka także uzasadniała to brakiem personelu medycznego.

Szpital Śląski w Cieszynie jest prowadzony przez starostwo. Ma 20 oddziałów, blok operacyjny i stację dializ.

 

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama