107,6 FM

Wielkanocne procesje konne

Co roku na północnym i południowym krańcu diecezji odbywają się tzw. krzyżoki.

Procesje konne, tzw. krzyżoki, odbędą się w Niedzielę Wielkanocną w rejonie oleskim, a w Poniedziałek Wielkanocny w okolicach Raciborza i w Żędowicach. Od niedawna tradycja ta jest wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Przeważnie to kilkanaście, kilkadziesiąt jeźdźców, czasem też bryczki, ale na trasę przejazdu wychodzi wielu mieszkańców, goście, by razem dzielić radość Zmartwychwstania. Zwykle jeden z jeźdźców bądź siedzących w bryczce trzyma figurę Chrystusa Zmartwychwstałego. W trakcie przejazdu modlą się o urodzaje i dobre plony, śpiewają pieśni wielkanocne i Litanię do Wszystkich Świętych, gdzieniegdzie też odwiedzają gospodarstwa a całość kończą wyścigi i zabawa. Na trasie procesji ludzie gromadzą się przed domami i na chodnikach, by w ten sposób towarzyszyć jadącym.

W tym roku 9 kwietnia procesje wyruszą w Biskupicach i w Kościeliskach - tam objazd pól poprzedzą nieszpory o 14.30. W Sternalicach jeźdźcy wyjadą o 13.00.

W Poniedziałek Wielkanocny, 10 kwietnia, w Bieńkowicach konni zbiorą się o 12.30 przy ul. Pomnikowej, a o 13.00 ruszą z procesją, która zakończy się wyścigiem konnym ok. 14.30. Potem o 16.00 nieszpory i tuż po nich poczęstunek oraz zabawa wielkanocna. W Raciborzu-Sudole procesja konna o 13.00 ruszy na pola, a zakończy się ok. 15.00 nabożeństwem. O 13.00 rozpocznie się także orszak w Zawadzie Książęcej.

W Pietrowicach Wielkich „krzyżoki” w tym roku odbędą się już z pełnym rozmachem. Zbiórka już o 11.00 na terenie centrum społeczno-kulturalnego - tam organizatorzy zadbają o zabezpieczenie, nakarmienie i napojenie koni oraz poczęstunek dla uczestników. O godz. 13.00 procesja wyjedzie sprzed kościoła w Pietrowicach Wielkich, i przemaszeruje do kościółka pw. Krzyża świętego. Tam o 14.00 rozpocznie się krótkie (ok. 20 min.) nabożeństwo błagalne. O 15.00 uroczysta parada koni przejdzie ul. Tłustomostką, a ok. 15.45 na miejscowym boisku odbędzie się Konny Festyn Wielkanocny z atrakcjami i pokazami konnymi oraz zabawą taneczną.

Tego samego dnia o 14.00 procesja konna wyruszy też - już po raz 35. w Żędowicach (dekanat Zawadzkie).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama