107,6 FM

Święto strażaków i policjantów

Bp Andrzej Iwanecki w niedzielę 7 maja w kościele Narodzenia NMP w Gliwicach-Bojkowie przewodniczył Mszy św. z wprowadzeniem relikwii św. Floriana, patrona strażaków i innych zawodów związanych z ogniem.

Eucharystia sprawowana była w intencji Policji i Straży Pożarnej.

- Z pewnością jest wiele powodów do tego, aby nasze serca przeżywały niepokój, lęk, niepewność, zagubienie, rozdarcie czy nawet trwogę. Źródłem takich przeżyć może być nasze życie osobiste, życie rodzinne czy społeczne. Może jakaś słaba kondycja fizyczna czy też różnego rodzaju nieszczęścia, klęski żywiołowe czy wypadki. "Niech się nie trwoży serce wasze" - mówi dzisiaj do nas Jezus - zaznaczył biskup, rozważając odczytany fragment Ewangelii.

- Jezus chce nam wszystkim powiedzieć, że nie mamy się bać, ponieważ ostatecznym celem naszego życia nie jest klęska, ciemność, otchłań, zniszczenie, strach czy rozpacz. Ale celem ostatecznym naszego życia jest dom pełen ciepła, światła, miłości. Celem naszego życia jest dom pełen obecności Najwyższej Istoty, Tego, do którego mówimy "Abba, Ojcze!". 

Święto strażaków i policjantów   Relikwie św. Floriana. Wojciech Baran

W dalszej części kazania biskup przybliżył osobę patrona, którego relikwie zostały uroczyście wprowadzone do kościoła.

- Ze szczególną wrażliwością spoglądamy na św. Floriana, oficera wojska rzymskiego, męczennika początku IV wieku. Chcemy przypomnieć sobie jego postać i odkryć jego przykład życia godny naśladowania - mówił bp Iwanecki. Podkreślił m.in., że jego mężne wyznawanie wiary uczy nas odnoszenia wszystkiego w naszym życiu do Boga. Zaznaczył również, że ta Eucharystia jest dziękczynieniem za poświęcenie i służbę, zarówno Ochotniczej jak i Państwowej Straży Pożarnej, jak i Policji; za wszystkie akcje, których celem było udzielenie pomocy i za szczęśliwe powroty z tych akcji do domu. To również wspólna prośba o Boże błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski dla wszystkich służb mundurowych, działających w naszym społeczeństwie, szczególnie w diecezji gliwickiej.

Kazanie bp. Andrzeja Iwaneckiego:

W czasie Mszy św. modlono się także za śp. ks. Leopolda Rychtę, byłego proboszcza i pierwszego diecezjalnego kapelana policji, oraz za śp. ks. Piotra Falińskiego, pierwszego diecezjalnego kapelana Państwowej Straży Pożarnej. Eucharystię, z udziałem licznych pocztów sztandarowych, poprzedziła defilada wozów ratunkowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama