107,6 FM

Białoruś: Aresztowano trzech księży katolickich

Policja na Białorusi z nieznanych powodów aresztowała trzech księży katolickich - poinformowali 26 maja białoruscy obrońcy praw człowieka. Dwaj duchowni obrządku łacińskiego i ksiądz greckokatolicki zostali aresztowani 25 maja w trzech miejscach w obwodzie witebskim na północy kraju. Władze skonfiskowały ich telefony komórkowe i komputery.

Mówi się, że księża rzymskokatoliccy pochodzą z miasta Miory i sąsiedniego miasta, gdzie prowadzą parafie. Według Christian Vision for Belarus, duchowny greckokatolicki został aresztowany w Połocku.

Białoruskie władze rozprawiają się z wszelką publiczną krytyką reżimu Alaksandra Łukaszenki i jego poparcia dla rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. Nawet umieszczanie ukraińskiej flagi na profilach na Facebooku zostało już ukarane.

Sądy wielokrotnie skazywały również duchownych różnych wyznań. W lipcu 2022 r. katolicki kapłan został uwięziony na 15 dni za naruszenie przepisów regulujących organizację ważnych wydarzeń.

Katolicy stanowią około 10 proc. mieszkańców kraju. Ze względu na masowe represje ze strony państwa biskupi tego kraju obawiają się krytykować akty łamania praw człowieka.

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama