107,6 FM

Hiszpania: wraz z wojną na Ukrainie w społeczeństwie nasilił się strach przed Rosją

Hiszpańskie media, które szeroko komentowały w poniedziałek powołanie komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich w Polsce, odnotowują, że w ostatnich latach wyraźnie wzrosła liczba Hiszpanów uważających Rosję za zagrożenie.

Agencja Europa Press i rozgłośnia Cadena SER odnotowują, że powstanie polskiej komisji zbiega się z trwającą od ponad roku za wschodnią granicą Polski rosyjską inwazją na Ukrainę.

Hiszpańskie radio zauważa, że nic tak bardzo jak wojna na Ukrainie, nie wpłynęło tak znacząco na zmianę w postrzeganiu Rosji w hiszpańskim społeczeństwie.

Zobacz: Inwazja Rosji na Ukrainę - relacjonujemy na bieżąco

Wprawdzie, jak przypominają hiszpańskie media, władze rosyjskie były podejrzewane o ciche wspieranie nielegalnego referendum w sprawie niepodległości Katalonii z 1 października 2017 r., ale Hiszpanie nie postrzegali do chwili inwazji na Ukrainę Rosji jako zagrożenia.

Rozgłośnia przypomina opublikowany wiosną tego roku sondaż Królewskiego Instytutu Elcano (RIE) w Madrycie, zgodnie z którym rosyjska inwazja na Ukrainę nasiliła znacząco w hiszpańskim społeczeństwie strach przed Rosją.

Zajmujący się problematyką międzynarodową RIE odnotował, że o ile w listopadzie 2021 r. na Rosję jako potencjalne zagrożenie dla Hiszpanii wskazywało 5 proc. ankietowanych mieszkańców tego kraju, to już w czerwcu 2022 r. było ich 52 proc.

"To radykalna zmiana w naszej perspektywie historycznej" - podsumował wynik badania kierujący hiszpańskim instytutem Charles Powell.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama