107,6 FM

"Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze w obawie przed ukraińskim kontruderzeniem"

Okupacyjne wojska rosyjskie wysadziły zaporę wodną w Nowej Kachowce na Dnieprze w obawie przed kontruderzeniem ukraińskiej armii Ukrainy - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka sił obrony południa Ukrainy Natalia Humeniuk.

"Rosjanie tak przestraszyli się naszego kontruderzenia, że dopuścili się takiego desperackiego kroku, nawet nie myśląc ani o odpowiedzialności, ani o następstwach tych działań dla samych siebie" - oświadczyła w rozmowie telefonicznej.

Zobacz: Inwazja Rosji na Ukrainę - relacjonujemy na bieżąco

Humeniuk wyjaśniła, że po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce najbardziej zagrożone są tereny na lewym, wschodnim brzegu Dniepru, który okupowany jest przez Rosję.

"Oni przecież sami tam się znajdują. Lewy brzeg Dniepru w tych okolicach położony jest niżej od prawego, a to oznacza, że w pierwszej kolejności ucierpią właśnie oni" - podkreśliła, mówiąc o rosyjskich wojskach.

Tama w Nowej Kachowce, która jest częścią Kachowskiej Elektrowni Wodnej, znajduje się poniżej długiego na 240 km Zbiornika Kachowskiego. O jej wysadzeniu przez Rosjan armia ukraińska poinformowała we wtorek rano.

Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona, poziom wody w zalewie szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama