107,6 FM

Abp Skworc: Niech św. Józef wyprasza błogosławieństwo pokoju

Niech św. Józef wyprasza błogosławieństwo pokoju ‒ mówił do mieszkańców Domu św. Józefa w Katowicach abp senior Wiktor Skworc. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w Domu Księży Emerytów w Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP.

Arcybiskup senior modlił się wraz z mieszkańcami Domu za Kościół Powszechny a przede wszystkim za Kościół w Polsce, gdzie piętrzą się trudności wewnętrzne i zewnętrzne. ‒ Wstępujemy w ślady papieża Piusa IX, który „chcąc zawierzyć go szczególnej opiece świętego Patriarchy, ogłosił Józefa „Patronem Kościoła katolickiego”. Wołamy więc z ufnością – św. Józefie – proś za nas! ‒ wzywał.

Przypominał za papieżem Piusem XIII, że „Józef był prawnym i naturalnym stróżem, opiekunem i obrońcą Rodziny świętej”. Dlatego to on strzeże i broni Kościoła Chrystusowego tak, jak kiedyś strzegł Rodziny z Nazaretu. Hierarcha zachęcał do tego, by modlić się usilnie o Jego wstawiennictwo. ‒ Aby nieść po raz pierwszy prawdę o Chrystusie, lub głosić ją ponownie tam, gdzie została zaniedbana czy zapomniana, Kościół potrzebuje szczególnej „mocy z wysokości” ‒ wskazywał.

Przypominał słowa Konstytucji Soboru Watykańskiego II o Objawieniu Bożym. Czytamy tam, że fundamentalną postawą całego Kościoła winno być „nabożne słuchanie Słowa Bożego”, czyli całkowita gotowość wiernego służenia zbawczej woli Boga objawionej w Jezusie. Jak zauważał abp Skworc, takim wzorem posłuszeństwa, po Maryi, jest św. Józef. Zachęcał, by męża Maryi przyzywać także jako orędownika pokoju. ‒ Wszak był tym, który wprowadzał pokój w życie Rodziny z Nazaretu; w jej relacje społeczne a jako ojciec, wychowawca bez wątpienia wpływał na wybory i postawy Jezusa ‒ przekonywał.

Hierarcha zauważał, że przed stu laty papież Leon XIII wezwał świat katolicki do modlitwy o opiekę św. Józefa, patrona całego Kościoła. Jego encyklika Quamquam pluries odwoływała się do „troskliwości ojcowskiej”, jaką św. Józef „otaczał Dziecię Jezus”, i jako „Opatrznościowemu Stróżowi Bożej Rodziny” polecała mu całe to „dziedzictwo, które Jezus Chrystus nabył swoja krwią”. Od tego czasu Kościół błaga o opiekę św. Józefa, dzisiaj także mamy wiele powodów, by prosić Go o wsparcie.

Arcybiskup senior św. Józefowi polecał każdego człowieka a zwłaszcza doświadczających przemocy i wojny oraz intencje wymienione w trwającej modlitwie nowennowej w intencji Ojczyzny. ‒ Niech św. Józef, wzywany codziennie w tej kaplicy, wyprasza Kościołowi i światu, każdemu z nas, błogosławieństwo pokoju; błogosławieństwo Ojca i Syna i Ducha Świętego ‒ dodawał.

Dom Świętego Józefa, czyli Dom Księży Emerytów archidiecezji katowickiej wybudowany został w latach 1991-1997 z inicjatywy Arcybiskupa Damiana Zimonia. Poświęcenie domu miało miejsce 21 czerwca 1997 roku. Dom spełnia standardy całodobowej opieki dla osób starszych, w którym zamieszkuje 30 księży. Pozostali emerytowani księża zamieszkują w Domu Profesora.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama