107,6 FM

Kościół Matki Bożej Różańcowej

Dzisiejsze zaproszenie do kolejnego kościoła stacyjnego, a jest to świątynia w Katowicach Zadolu pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, to również zachęta do tego, by pomyśleć o tym jaka modlitwa, jaki rodzaj pobożności jest nam najbliższy?

Jasny, nowoczesny kościół, dzięki barwnym witrażom w słoneczny dzień staje się miejscem o wyjątkowym nastroju. Czy sprzyja on modlitwie? Czy klimat świątyni jest ważny? Czy architektura, sztuka sakralna wpływają na przeżycia duchowe? Warto te pytania zadać sobie również w kontekście różańca. Dla jednych to modlitwa kontemplacyjna dla której potrzebują wyciszenia i zatrzymania. Inni lubią odmawiać ją w biegu, wplatając w powtarzane słowa myśli i sprawy, którymi żyją. Wiele osób z modlitwą różańcową łączy ważne, życiowe wydarzenia, przełomowe i  cudowne.

Szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego różaniec, co w tej modlitwie wyjątkowego, niezwykłego - przywołajmy dziś słowa papieża Franciszka

W swoich homiliach i przemówieniach niejednokrotnie dzielił się swoim doświadczeniem duchowym i udzielał wskazówek.

 1. Modląc się na różańcu, proś o pokój dla świata.
  Odmawiając tę modlitwę we wspólnotach i w rodzinach, zawierzajcie Maryi wasze
  troski i potrzeby świata, zwłaszcza sprawę pokoju.
  [Słowa papieża podczas audiencji ogólnej 28 września 2022 roku]

 2. Różaniec wspiera w walce ze złym duchem. Mówił tak: "Modlitwa wraz z Maryją, zwłaszcza różaniec, ma także ten wymiar »zmagania«, to znaczy walki, modlitwy, która wspiera nas w walce ze złym i jego wspólnikami."

 3. Różaniec warto odmawiać codziennie.
  W 2019 roku podczas audiencji ogólnej przypominał słowa Maryi z
  Gietrzwałdu: Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec.

 4. W centrum różańca musi być Jezus.
  Tak o różańcu mówił Papież Franciszek w wideo przesłaniu skierowanym do
  pielgrzymów w sanktuarium maryjnym Ta’Pinu na Malcie w czerwcu 2017 roku:
  "W centrum jest zawsze Jezus, który się uniża, aby kroczyć z ludźmi, tak, abyśmy
  mogli razem z Nim wstępować do nieba".

 5. Różaniec jest też modlitwą ludzi prostych i świętych.
  Taką myśl dotyczącą modlitwy różańcowej papież Franciszek zawarł w przedmowie
  do włoskiej edycji książki autorstwa pracującego w jego sekretariacie osobistym ks.
  Yoannisa Lahzi Gaida.

Tyle myśli papieża Franciszka – a my zapraszamy do Kościoła Matki Bożej Różańcowej zapraszamy dziś na godzinę 18.00 na Mszę Świętą, a przed nia i po niej okazja do spowiedzi.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wielki Post w Radiu eM. Kościoły stacyjne w Katowicach

 "Błogosławieni miłosierni” – pod takim hasłem wierni archidiecezji katowickiej i słuchacze Radia eM przeżyją tegoroczny Wielki Post. Od poniedziałku do soboty o godz. 12.50 na naszej antenie wyemitujemy audycję o kościele stacyjnym, w którym wieczorem sprawowana będzie Msza pod przewodnictwem biskupa. Homilii z każdego dnia wielkopostnej wędrówki będzie można odsłuchać na kanale YouTube Radia eM.

Tradycja nawiedzana kościołów stacyjnych sięga IV wieku w Rzymie. Ważną rolą w jej odnowieniu i reorganizacji praktyk odegrał papież św. Grzegorz Wielki.  W ostatnich latach,  na krótko przed zwołaniem Soboru Watykańskiego II, została przywrócona przez Jana XXIII.