107,6 FM

Darem jest Dekalog

Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Mt 5,18

Mt 5,17-19 

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem, powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.

Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim».

Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. (Mt 5,18)

"Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić" – mówi Jezus w dzisiejszej Ewangelii. Prawdopodobnie apostołowie nie rozumieli do końca tych słów. Podobnie jak my dzisiaj. Bo człowiek prawo traktuje jako zestaw ustaw i rozporządzeń. Tymczasem Bóg w relacji z nami bezustannie przekazuje nam coś w darze. Darem jest Dekalog. Mojżesz otrzymał go w chwili największego zwątpienia, kiedy miał już dość przebywania z ludźmi, którzy go otaczali. Przyjął ten dar z radością i przekazał kolejnym pokoleniom. Wszystko, co jest zapisane w Dekalogu, to dar mądrości Boga dla człowieka. Od pokoleń sprzeczamy się, co w tym prawie znieść. Jezus niczego nie zniósł. Wypełnił prawo dane od Boga Ojca prawem Miłości.

 

Ewangelia z komentarzem. Darem jest Dekalog
Gość Niedzielny

 

Zobacz: Teksty dzisiejszych czytań

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..