Piekary Śląskie. „Pielgrzymi nadziei” u Matki Piekarskiej
Dominika Bem/ Radio eM

Piekary Śląskie. „Pielgrzymi nadziei” u Matki Piekarskiej

Dominika Szczawińska/ks. Rafał Skitek/ Radio eM

publikacja 25.05.2025 13:42

Dziesiątki tysięcy mężczyzn pielgrzymowało w niedzielę 25 maja do Matki Miłości Sprawiedliwości Społecznej. Uroczystej Mszy przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Tradycyjne słowo społeczne do wiernych skierował bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej.

W słowie społecznym bp Marek Szkudło mówił m. in. o wartości i znaczeniu rodziny. – Rodzinność to nie przeżytek, ale życiodajne źródło wartości. W obliczu współczesnych zagrożeń – indywidualizmu, pośpiechu, rozluźnienia więzi – powrót do idei rodziny jako wspólnoty miłości i odpowiedzialności staje się potrzebą chwili – stwierdził.

Piekary Śląskie. „Pielgrzymi nadziei” u Matki Piekarskiej

Dominika Bem/ Radio eM

Zwrócił uwagę na potrzebę mówienia prawdy o życiu i wychowaniu w moralności. – Dar życia podarowany nam w chwili poczęcia, nierozłącznie związany jest z prawem do życia, którego nikt nikogo pozbawić nie może. Żaden układ społeczny i żaden system polityczny zrobić tego nie mają prawa. Bez względu na to, czy chodzi o człowieka schorowanego i wiekowego, czy nienarodzone jeszcze dziecko, świętość życia jest zasadą, od której nie ma odwołania – zauważył bp Szkudło.

Z niepokojem mówił o ograniczeniu godzin religii w szkole i tzw. „edukacji zdrowotnej”. – Decyzja o ograniczeniu liczby godzin nauczania religii w szkole jest ze wszech miar krzywdząca, przede wszystkim dyskryminująca uczniów, oraz eliminująca ze szkół przekaz autentycznych wartości. Nauka religii wciąż pozostaje przecież ważną przestrzenią edukacji moralnej i etycznej, w której przypomina się o dobru, złu, prawdzie, kłamstwie. Trzeba o tym koniecznie pamięta, zwłaszcza w kontekście planowanej i finansowanej – kosztem ograniczenia lekcji religii – tak zwanej „edukacji zdrowotnej”, co do której nikt nie powinien mieć wątpliwości, że jednym z jej autentycznych skutków może być przede wszystkim demoralizacja.

W kontekście drugiej tury wyborów prezydenckich stwierdził, że „katolik powinien koniecznie wziąć w nich udział”. – Powinien oddać głos na kandydata, który - zdaniem jego rozumu i sumienia - daje gwarancję pełniejszego, niż kontrkandydat, przestrzegania prawa Bożego w ojczyźnie – mówił administrator Archidiecezji Katowickiej.

Piekary Śląskie. „Pielgrzymi nadziei” u Matki Piekarskiej

Dominika Bem/ Radio eM

W swej homilii abp Józef Kupny przywołał kolejno biskupów katowickich, którzy swym posługiwaniem wywarli ogromny wpływ na tożsamość Kościoła na Górnym Śląsku. W szczególny sposób zwrócił uwagę na obronę katechezy w szkole w roku 1952 i – w konsekwencji – wygnanie biskupów: Adamskiego, Bednorza i Bieńka z diecezji.

Piekary Śląskie. „Pielgrzymi nadziei” u Matki Piekarskiej

Dominika Bem/ Radio eM

Wskazał na Piekary Śląskie jako miejsce intensywnej modlitwy i kultu maryjnego oraz centrum katolicyzmu społecznego, uczenia się odpowiedzialności i moralności społecznej, także dzięki głoszonej tu Ewangelii Pracy przez kard. Karola Wojtyłę, biskupa krakowskiego.

Odnosząc się do wyzwań społecznych w naszej Ojczyźnie podkreślił, że „Polska potrzebuje pojednania”, a świat cierpi na deficyt nadziei.

Hasło tegorocznej pielgrzymki, jaki i hasło roku jubileuszowego Archidiecezji Katowickiej oraz całego Kościoła Powszechnego brzmiało „Pielgrzymi nadziei”. Uroczystą liturgię na kalwaryjskim wzgórzu w Piekarach Śląskich koncelebrowali m.in. bp Andrzej Czaja z Opola, bp Sławomir Oder z Gliwic, biskupi pomocniczy ościennych diecezji, biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej, abp senior Wiktor Skworc, kapłani oraz tegoroczni neoprezbiterzy.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.