107,6 FM

Ks. dr Piotr Kot: Kryzys powołań to wynik kryzysu wspólnoty wiary

– Nie możemy powiedzieć, że nie mamy kryzysu powołań, tylko że jest to kryzys wspólnoty wiary – powiedział w Radiu eM ks. dr Piotr Kot, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce. – Od samego początku Kościoła nie było łatwo znaleźć kandydatów na prezbiterów – dodał.

Ks. dr Piotr Kot o powołaniach, święceniach i kryzysie
Radio eM

– Z jednej strony potrzebujemy prezbiterów, żeby przewodzili wspólnotom, dynamizowali życie wiary i wprowadzali na głębię życia z wiary. Ale z drugiej strony trzeba nam, jako Kościół, dostosowywać się do warunków socjologicznych, zewnętrznych. Jeżeli gdzieś wygasa wiara, nie ma prężnej wspólnoty, to czy tam jest potrzebny prezbiter dla tej jednej wspólnoty?… – zastanawiał się na antenie Radia eM, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy.

– Emocjonujemy się statystykami. A ja patrzę na kwestię powołań z perspektywy historii Kościoła, jak było na początku. Na początku wspólnoty Kościoła rodziły się na jakimś terytorium i tam, gdzie nabierały określonego kształtu i była określona liczba członków, tam trzeba było znaleźć odpowiednie osoby do przewodzenia wspólnocie. Wtedy poszukiwano „starszego”, czyli prezbitera (starszy = gr. πρεσβύτερος), który oddałby się na służbę wspólnocie. Ale zawsze najpierw była wspólnota. I od samego początku nie było łatwo znaleźć kandydatów. A też część z nich odkrywała, że zapał w nich wygasa – tłumaczy ks. Piotr Kot w audycji „Tym żyje Kościół”.

– Widzimy jak Duch Św. przechodzi przez Kościół i zostawia znaki. Papież tak mocno podkreśla obecność diakonów stałych, czy posługi, do których zaprasza również kobiety: akolity, lektora… Popatrzmy, w których obszarach można zastąpić prezbitera. Głosić Ewangelię to zadanie każdego człowieka. Najbardziej niebezpieczne dla nas jest trwanie w okopach, gdy jesteśmy przyzwyczajeni do jakiejś struktury i wydaje nam się, że ona jest wieczna. Wieczny jest Bóg, Jezus Chrystus, nieprzemijająca jest Ewangelia, natomiast struktury Kościoła i zadania, jakie podejmujemy, nie są wieczne, muszą być adekwatne do tego, w jaki sposób i czym świat teraz żyje – przekonywał ks. dr Piotr Kot.

W najnowszym odcinku audycji „Tym żyje Kościół” ponadto:
- Czy zmienia się nasza spowiedź i co dziś robią misjonarze miłosierdzia? Odpowie jeden z nich, ks. Przemysław Sawa
- Czy radio katolickie ma przyszłość? Zapytamy ks. Mariusza Wedziuka, szefa Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich
- O kobietach, które w Iranie trafiły do więzienia opowie Łukasz z Open Doors
Warto słuchać!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama