"Rosja chce zimą zakręcić kurek z gazem dla UE"

dodane 27.08.2014 13:17

PAP |

Rosja planuje na zimę całkowite wstrzymanie tranzytu gazu przez Ukrainę do odbiorców w państwach UE - oświadczył w środę na posiedzeniu rządu w Kijowie premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.

"Rosja chce zimą zakręcić kurek z gazem dla UE"   Ybilyk / CC-SA 3.0 Arsenij Jaceniuk

Premier powiedział, że w związku z sytuacją na wschodzie jego kraju, gdzie od miesięcy siły rządowe walczą z prorosyjskimi separatystami, Kijów oczekuje pomocy od NATO. Odniósł się także do wyrażanych przez Moskwę obaw, dotyczących rzekomych zagrożeń dla Rosji, które wynikają z umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.

"Sytuacja w energetyce jest trudna. Wiadomo nam o planach Rosji dotyczących całkowitego wstrzymania tranzytu gazu nawet do krajów Unii Europejskiej. Właśnie z tego powodu ich operatorzy gazowi dostali polecenie maksymalnego napełnienia gazem zbiorników na terytorium Europy" - powiedział Jaceniuk.

"Wiemy, że Rosja chce faktycznie odłączyć Ukrainę od wszelkich dostaw surowców energetycznych" - ostrzegł szef rządu.

Premier poinformował, że w chwili obecnej Ukraina zgromadziła we własnych zbiornikach podziemnych 15 mld metrów sześciennych gazu i pracuje nad dywersyfikacją dostaw węgla. Podkreślił, że "Federacja Rosyjska i jej najemnicy bombardują i niszczą kopalnie, z których wydobywany jest energetyczny węgiel".

Jaceniuk zaznaczył, że Ukraina liczy na kontynuację konsultacji trójstronnych z UE i Rosją, zmierzających do rozwiązania spornych kwestii w energetyce. Poinformował także, że w ubiegłą sobotę, podczas wizyty kanclerz Angeli Merkel w Kijowie, zaproponował ogłoszenie przetargu dla partnerów międzynarodowych, którzy chcieliby przyłączyć się do zarządzania ukraińskimi sieciami przesyłu gazu.

"Zwróciłem się do kanclerz Niemiec i do naszych zachodnich partnerów z ofertą publicznego konkursu dla inwestorów, zainteresowanych udziałem w zarządzaniu ukraińskimi magistralami gazowymi" - powiedział.

Mówiąc o zaplanowanym na 4-5 września szczycie NATO w Newport w Walii premier oświadczył, że Ukraina oczekuje od NATO "praktycznej pomocy".

"Dziś rząd zatwierdzi roczny plan współpracy Ukraina-NATO. Prezydent Ukrainy będzie na tym szczycie. NATO jest naszym partnerem i oczekujemy od Sojuszu praktycznej pomocy oraz ważnych decyzji. Potrzebna jest nam pomoc" - podkreślił Jaceniuk.

Szef rządu ukraińskiego wypowiedział się przed posiedzeniem rządu na temat obaw Rosjan w związku z wejściem w życie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. "Nasze stanowisko wobec umowy stowarzyszeniowej i umowy o strefie wolnego handlu z UE jest niezmienne: nie niesie ona żadnych zagrożeń dla rosyjskiej gospodarki" - podkreślił.

"Wczorajsze słowa (prezydenta Rosji Władimira) Putina o tym, że straty Rosji wyniosą 3 mld dolarów przypomniały mi wypowiedzi (obalonego w lutym prezydenta Ukrainy Wiktora) Janukowycza, że potrzebuje 160 mld dolarów, by podpisać umowę o stowarzyszeniu. Rozumiem, że ich informacje pochodzą z tych samych źródeł" - ironizował Jaceniuk.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, ORGANIZACJE, PALIWA, ROSJA, UE, UKRAINA

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Miro 27.08.2014 20:36
Niezalogowany użytkownik Kinoman- nie wiem czy zauważyłeś że "Kukiełka Waszyngtonu" jest ofiarą agresji,a Rosja jest agresorem. I tyle w temacie. A poza tym - jaka pogoda pod Moskwą?? :)
Plusów: 0 Kinoman 27.08.2014 17:49
Niezalogowany użytkownik Kukiełka Waszyngtonu jak zwykle podburza UE przeciwko Rosji swoimi super nowinkami, które jak dotychczas słabo się sprawdzają a są szkodliwe i na pewno nie prowadzą do zakończenia wojny na Ukrainie

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl