Nawet 8 tys. rosyjskich żołnierzy na Ukrainie

dodane 01.09.2014 18:21

PAP |

Prawie 15 tysięcy rosyjskich żołnierzy wysłano na Ukrainę w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, kilkuset najprawdopodobniej zginęło w czasie walk w tym kraju - podały agencji France Presse organizacje obrony praw człowieka w Rosji.

Nawet 8 tys. rosyjskich żołnierzy na Ukrainie   ALEXANDER ERMOCHENKO /PAP/EPA Ukraińscy żołnierze z batalionu Azow w Mariupolu

Według przewodniczącej Komitetu Matek Żołnierzy Walentiny Mielnikowej obecnie na Ukrainie może przebywać 7-8 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Swoje szacunki opiera na informacjach pozyskanych od rodzin, których synowie lub mężowie pojechali na ćwiczenia wojskowe, a potem utracono z nimi kontakt.

"Dowódcy wojskowi w tej chwili prowadzą specjalną tajną operację" - powiedziała Mielnikowa, która oprócz funkcji prezesa Komitetu, organizacji obrony praw człowieka, jest także członkiem Rady Społecznej przy Ministerstwie Obrony.

Kijów i Zachód oskarżają Rosję o wyekspediowanie regularnych jednostek na wschód Ukrainy. Moskwa temu zaprzecza.

Rosyjskie organizacje obrony praw człowieka twierdzą, że do tej pory w czasie walk na Ukrainie zginęło co najmniej 200 rosyjskich żołnierzy.

Według szefa rosyjskiej organizacji pozarządowej Obywatel i Żołnierz Siergieja Kriwenki i przedstawicielki petersburskiej filii Komitetu Matek Żołnierzy Elli Polakowej śmierć poniosła setka żołnierzy z 18 brygady piechoty stacjonującej w Czeczenii.

Jak twierdzi opozycyjny polityk regionalny Lew Szlosberg, 100 spadochroniarzy z bazy w Pskowie także zginęło na Ukrainie.

"Władze powinny powiedzieć, dlaczego żołnierze giną na terytorium innego państwa i dlaczego otacza się to milczeniem" - podkreśliła Polakowa.

Wypowiedź Polakowej z ubiegłego tygodnia została określona przez rosyjskie źródła wojskowe jako "delirium". Władze natychmiast uznały jej organizację za "agenta zagranicy".

Przedstawicielka Komitetu Matek Żołnierzy w obwodzie rostowskim (na południowym zachodzie Rosji, przy granicy z Ukrainą) Ludmiła Bogatienkowa powiedziała, że szpital w Rostowie nad Donem pełen jest żołnierzy, którzy odnieśli rany na Ukrainie.

"Wielu z nich umiera" - powiedziała AFP. Akty zgonu towarzyszące zwłokom zawierają dane na temat ran postrzałowych i odłamkowych, nie ma jednak wzmianki o miejscu, w którym je odniesiono - tłumaczyła.

"Te dokumenty są bardzo dziwne. Tam, gdzie powinno znaleźć się miejsce zgonu, pozostawiono pustą przestrzeń" - mówiła Polakowa. "To samo widzieliśmy w Czeczenii" - dodała.

Podała też, że żołnierze mają zakaz podpisywania jakichkolwiek dokumentów, aby nie ujawnić informacji dotyczących misji, a "wszystkie rozkazy wydawane są ustnie".

Jak pisze AFP, organizacje obrony praw człowieka z Rosji mówią też, że żołnierzy wysłano na manewry przygraniczne, tam kazano im zmienić mundury i przemalować numery rejestracyjne pojazdów, aby mogli jechać na Ukrainę.

"Dowódcy nie mają odwagi powiedzieć prawdy" - zaznacza Anatolij Salin z astrachańskiego oddziału Komitetu Matek Żołnierzy.

"Kreml stanowczo wycisza krytykę i trzyma w sekrecie wszystkie informacje dotyczące bezpośredniego udziału Rosji w konflikcie na Ukrainie, nawet jeśli przeczące temu dowody pojawiają się codziennie" - oświadczył w komunikacie Siergiej Nikitin, dyrektor rosyjskiego oddziału Amnesty International.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KONFLIKT, ORGANIZACJE POZARZĄDOWE, PRAWA CZŁOWIEKA, ROSJA, UKRAINA, WOJSKO

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 _jasiek 02.09.2014 11:50
Trudno to nazwać małą grupą. Za nimi stoją struktury wywiadowcze, nieograniczone zasoby materialne i cała technika zaborczego imperium. Od czasów Dżyngis Chana mentalność tamtych ludów się nie zmieniła.
Plusów: 2 operator 02.09.2014 10:45
..dlatego to ostatni gwizdek na pomoc tej słabej armii bo jak zaczna ponosić a zaczną kolejne klęski morale spadnie do zera i bedzie koniec Ukrainy.
Plusów: 0 refleksja 02.09.2014 08:20
Niezalogowany użytkownik Tak mała grupa Rosjan, bez większej koordynacji, dosłownie rozgromiła ukraińską armię.
Ukraina ma chyba jeszcze słabsze wojsko niż my?

wszystkie komentarze >