Prezydent Niemiec nie ufa postkomunistom

dodane 02.11.2014 14:13

PAP |

Joachim Gauck w wywiadzie dla telewizji publicznej ARD wyraził wątpliwość co do wiarygodnego zerwania postkomunistycznej Lewicy z tradycją rządzącej do 1989 r. w NRD Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED).

Prezydent Niemiec nie ufa postkomunistom   Wolfgang Kumm /PAP/EPA "Der Spiegel" napisał, że nastawienie prezydenta do lewicy nie powinno dziwić biorąc pod uwagę jego biografię z zapisanym rozdziałem dysydenta ze wschodnich Niemiec

W wywiadzie udzielonym ARD w niedzielę z okazji zbliżającej się 25. rocznicy upadku muru berlińskiego Gauck odniósł się do możliwości objęcia przez polityka Lewicy Bodo Ramelowa stanowiska premiera w kraju związkowym Turyngia. Byłby to pierwszy taki przypadek w historii zjednoczonych Niemiec.

 - Czy partia, która wystawi premiera, rzeczywiście na tyle zerwała z poglądami, jakie miała SED, gdy ta prześladowała obywateli, że możemy jej w pełni zaufać? - pytał prezydent. Jak zaznaczył, ma problem z zaufaniem wobec niektórych osób w szeregach Lewicy. - Ludzie, którzy przeżyli NRD i są w moim wieku, muszą się bardzo starać, żeby zaakceptować taki układ - powiedział były wschodnioniemiecki dysydent.

Komentując słowa prezydenta, tygodnik "Der Spiegel" pisze, że Gauck jest "głową państwa, która się miesza do polityki, i że nie ma w tym niczego zdrożnego". Zdaniem komentatora tym razem prezydent przekroczył jednak granicę, której nie powinien przekraczać. - Wiadomo od dawna, że Gauck ma problem z Lewicą, a Lewica z Gauckiem, co nie powinno nikogo dziwić z powodu biografii prezydenta"- czytamy w "Spieglu".

Obywatel Gauck ma prawo do swojej oceny Lewicy. Występując jako prezydent obywatel Gauck nie powinien jednak publicznie ujawniać tej oceny - pisze "Der Spiegel".

W Turyngii trwają prace nad powołaniem koalicji SPD i Zielonych z Lewicą. Obecnie w SPD trwa partyjne referendum w sprawie współpracy z postkomunistami. Jeżeli większość członków partii poprze taką koalicję, to Ramelow z Lewicy może zostać wybrany w grudniu na premiera Turyngii.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, NIEMCY, PARTIE, PREZYDENT

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 mamakatarzyna 02.11.2014 17:22
Ameryki to Joachim Gauck nie odkrył.
"Niemcy – dekomunizacja której nie było". Warto wiedzieć http://www.prawy.pl/historia/64-recenzje20/2042-niemcy-dekomunizacja-ktorej-nie-bylo

wszystkie komentarze >

Reklama