107,6 FM

Przywódcy USA i Chin zacieśniają współpracę?

Barack Obama przyleciał w poniedziałek do Pekinu na szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku. Amerykański prezydent złoży też państwową wizytę w Chinach. Przewidziane są rozmowy Obamy z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem.

Przywódcy USA i Chin będą rozmawiać o wykształceniu nowego typu relacji pomiędzy supermocarstwami i współpracy w rozwiązywaniu najpoważniejszych problemów współczesnego świata, w tym eboli, terroryzmu i zmian klimatycznych - zapowiedział rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei.

Tegoroczny szczyt, pod hasłem "Kształtowanie przyszłości poprzez współpracę Azji i Pacyfiku", zbiega się z 25-leciem istnienia Wspólnoty. Przywódcy 21 państw APEC będą na nim poszukiwali metod ożywienia zwalniającej gospodarki regionu m.in. poprzez zacieśnienie integracji, innowacje, wzmocnienie sektora usług, reformy gospodarcze, inwestycje w infrastrukturę i poprawę łączności.

W środę Obama poleci do Birmy na szczyt Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), gdzie odbędzie się też szczyt USA-ASEAN. Po szczycie Obama spotka się z prezydentem Birmy Thein Seinem jak i liderką opozycji w tym kraju Aung San Suu Kyi. Następnie uda się do Brisbane w Australii, gdzie w sobotę odbędzie się szczyt G20.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama