107,6 FM

Polski ksiądz skazany za oszustwa finansowe

Były ekonom rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej ks. Bronisław Morawiec został skazany przez trybunał Państwa Watykańskiego za oszustwo finansowe i przywłaszczenie pieniędzy na 3 lata i 2 miesiące więzienia.

„To wyrok pierwszej instancji, skazany złożył już od niego odwołanie” – poinformował watykański rzecznik. Ksiądz Federico Lombardi dodał, że prokurator domagał się 4 lat więzienia.

Proces ks. Morawca przed trybunałem Państwa Watykańskiego rozpoczął się w lipcu i zakończył 15 listopada. Sprawę wykryła Prefektura Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej w ramach swoich działań kontrolnych. Poinformowano o tym archiprezbitera bazyliki Matki Bożej Większej kard. Santosa Abrila y Castellò, po czym w porozumieniu z nim dokonano dokładniejszej inspekcji, znajdując racje dla wniesienia oskarżenia. W tym czasie kapituła papieskiej bazyliki zwolniła ks. Morawca z funkcji ekonoma, uznając go za winnego nadużyć. W czasie procesu adwokat oskarżonego zapewniał o niewinności swojego klienta, przekonując, że cała sprawa polega na nieporozumieniu. Watykan nie ujawnił oficjalnie, o jaką sumę chodzi. Nieoficjalnie mówi się o nadużyciach obliczanych na 1,8 mln euro.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama