Iran zaczął atakować cele IS w Iraku

dodane 03.12.2014 07:01

PAP |

Irańskie samoloty myśliwskie zaczęły w ciągu ostatnich kilku dni atakować pozycje dżihadystów z organizacji zbrojnej Państwo Islamskie (IS) na wschodzie Iraku - poinformował we wtorek Pentagon, zastrzegając że naloty te nie są skoordynowane z amerykańskimi.

Iran zaczął atakować cele IS w Iraku   ALI MOHAMMED /PAP/EPA Wraki pojazdów używanych przez Państwo Islamskie

"Mamy informacje, że (Irańczycy) rozpoczęli w ostatnich dniach ataki lotnicze przy użyciu samolotów typu F-4 Phantom" - oświadczył rzecznik amerykańskiego ministerstwa obrony admirał John Kirby.

Oświadczenie Pentagonu nadeszło, gdy telewizja Al-Dżazira pokazała zdjęcia samolotów wyglądających jak myśliwce F-4, podobne do tych, których używają irańskie siły powietrzne. Samoloty te atakują cele w prowincji Dijala, graniczącej z Iranem - podaje agencja AFP.

Na konferencji prasowej w Waszyngtonie admirał Kirby powiedział, że to do irackich władz, a nie do USA, należy koordynacja ataków lotniczych dokonywanych przez siły różnych państw należących do międzynarodowej koalicji wymierzonej w IS. "Realizujemy misje powietrzne nad Irakiem. Przeprowadzamy je po skonsultowaniu się z irackim rządem. Do rządu w Iraku należy zarządzanie jego przestrzenią powietrzną" - podkreślił rzecznik Pentagonu.

"Nic nie zmieniło się - jak zaznaczył - jeśli chodzi o naszą politykę, zgodnie z którą nie koordynujemy naszych działań z Irańczykami".

Zamieszkany głównie przez szyitów Iran wspierał jak dotąd irackie, syryjskie i kurdyjskie siły walczące z IS na ziemi, przy ofensywie z powietrza, prowadzonej od 8 sierpnia równolegle przez USA i ich partnerów z koalicji. Po raz pierwszy Waszyngton informuje, że Iran dokonuje również ataków z powietrza - zauważa AFP.

Teheran wspiera też m.in. szyickie milicje w Iraku, które według obrońców praw człowieka w odwetowych atakach porwały i zabiły wielu sunnickich cywilów.

Złożone z sunnickich fundamentalistów Państwo Islamskie uważa szyitów za heretyków, którzy za odstępstwo od wiary zasługują na śmierć; przeprowadzało już masowe zabójstwa wśród setek schwytanych żołnierzy syryjskich i irackich oraz członków konkurencyjnych sunnickich ugrupowań.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IRAK, IRAN, USA, WOJNA

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 mmm 03.12.2014 11:10
Niezalogowany użytkownik A czy Iran i Irak czasami nie są państwami muzułmańskimi??? Czyli okazuje się że nawet państwa islamskie walczą z terrorystami wykorzystującymi religie dla własnych partykularnych celów. Mam nadzieję że redaktorzy GN potrafią zauważyć tą różnicę a może jednak nie?

wszystkie komentarze >