107,6 FM

Ukraina: Incydent w elektrowni atomowej

O sprawie poinformował w specjalnym komunikacie Arsenij Jaceniuk.

W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie, największej siłowni tego typu w Europie doszło do incydentu. W specjalnym komunikacie, kilkanaście minut temu poinformował o tym premier kraju Arsenij Jaceniuk. Powiedział także, że więcej szczegółów poda w czasie konferencji prasowej, która ma mieć miejsce w ciągu najbliższych godzin.
Incydent miał miejsce w poniedziałek, w największej w Europie elektrowni atomowej położonej na południowym wschodzie kraju. Wiadomo że nie doszło do wycieku, a promieniowanie w okolicy elektrowni nie jest podwyższone. Z niepełnych informacji wynika, że wyłączono jeden z kilku reaktorów elektrowni. Do podobnej sytuacji w tej samej elektrowni doszło kilka miesięcy temu. Wtedy także wyłączono jeden z bloków elektrowni. I także wtedy nie było ani wycieku ani podwyższonego promieniowania.
Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa elektrownia jądrowa w Europie. Zainstalowano w niej sześć reaktorów typu WWER-1000 o mocy 950 MW każdy. W wyniku wyłączenia jednego z nich, kłopoty z energią elektryczną mogą mieć mieszkańcy niektórych regionów Ukrainy (niektóre źródła podają w tym kontekście miasto Charków).

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama