107,6 FM

Poroszenko: ukraińska armia wstrzyma ogień

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział, że ukraińska armia wstrzyma ogień na wschodzie kraju od 9 grudnia, żeby jeszcze raz spróbować położyć kres walkom w tym opanowanym przez prorosyjskich separatystów regionie. Termin ten potwierdzili separatyści.

"+Dzień ciszy+ rozpocznie się 9 grudnia" - poinformowała w czwartek w oświadczeniu kancelaria prezydenta po spotkaniu Poroszenki z dowódcami armii i sił bezpieczeństwa.

W komunikacie służb prasowych szefa państwa napisano, że uczestnicy spotkania "omówili wypełnianie zadań w strefie operacji antyterrorystycznej i zdefiniowali kroki, które należy podjąć w celu realizacji mińskich porozumień w kwestii +dnia ciszy+".

"Jeśli będzie to przestrzegane, wycofanie ciężkiej broni (z linii frontu) rozpocznie się 10 grudnia" - powiedziało agencji AFP źródło w kancelarii.

Kancelaria Poroszenki podała też, że omówiono kwestię dalszych działań w razie niewypełniania przez separatystów postanowień z Mińska, uzgodnionych we wrześniu.

W czwartkowym spotkaniu wzięli udział m.in. minister obrony Stepan Połtorak, szef MSW Arsen Awakow, szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko i szef służby granicznej Wiktor Nazarenko.

Informacje o wstrzymaniu ognia potwierdzili agencji RIA-Nowosti przedstawiciele władz dwóch samozwańczych republik ludowych na wschodzie Ukrainy. "Grupa tworzona przez ukraińskich i naszych żołnierzy przy mediacji OBWE i strony rosyjskiej doszła do porozumienia o wstrzymaniu ognia od 9 grudnia" - powiedział rosyjskiej agencji przewodniczący parlamentu tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Andriej Purgin.

Przywódca separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Ihor Płotnicki zastrzegł, że była to umowa ustna i w tej sprawie nie podpisano jeszcze formalnie żadnego dokumentu.

Porozumienia z Mińska, które przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli we wrześniu w obecności OBWE, przewidywały wstrzymanie walki na wschodniej Ukrainie, utworzenie strefy buforowej i wycofanie stamtąd sprzętu i obcych formacji wojskowych. Dotychczas porozumienia te nie były realizowane.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama