107,6 FM

Dwie wieże - reaktywacja

Polscy dominikanie odrestaurowują zabytkowy kościół św. Barbary w Witebsku. - Ten remont to inwestycja na lata - mówi o. Krzysztof Kocjan, przełożony witebskiej wspólnoty.

W 2015 planowany jest remont ścian północnych. W 2016 remontu wymagają zabytkowe wieże.

W 2014 r. Polska Prowincja Zakonu Kaznodziejskiego dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa  Kultury i Dziedzictwa Narodowego mogła wykonać częściowy remont ścian kościoła. W 2015 planowany jest remont ścian północnych.

- Złożyliśmy wniosek na kolejny rok. Dalszej prace renowacyjne wymagają 10 razy tyle nakładu - mówi o. Krzysztof.

Szczególnej uwagi wymagają wieże zabytkowej świątyni. - Liczą ponad 39 metrów sam. Cegły się sypią, więc nie jest to również bezpieczne - mówi zakonnik. Remont wież planowany jest na rok 2016.

Dominikanie pierwotnie przybyli do Witebska w XVII wieku. Po zawirowaniach historii wrócili tu w 1990 r. Obecnie chcą ożywić inicjatywy duszpasterskie.

"Kiedyś było tu dużo kościołów. W XIX w. co najmniej siedem katolickich w centrum. Z czasem pozamieniano je na cerkwie, za komuny pozamykano lub zburzono. Nasz kościół św. Barbary znajduje się przy byłym cmentarzu. Pierwotnie była to kaplica, zbudowana w XVIII wieku. Potem kościół rozbudowano. Dawna kaplica mieści się w ścianach obecnego prezbiterium".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama