107,6 FM

Szlaki śmierci na Morzu Śródziemnym

Spośród migrantów, którzy usiłowali dotrzeć do wybrzeży Europy na pewno 3419 osób poniosło śmierć w 2014 r. na Morzu Śródziemnym.

Liczba ta, najwyższa w odniesieniu do jednego roku, została dziś podana przez Wysoki Komisariat ONZ ds. Uchodźców (UNHRC), który określa ten szlak jako najbardziej śmiercionośny na całym świecie. Raport prezentuje watykański dziennik "L`Osservatore Romano". UNHRC podaje, że w tym roku ponad 207 tys. osób usiłowało pokonać Morze Śródziemne.

Liczba ta jest trzykrotnie wyższa od najwyższej do tej pory zanotowanej, a więc 70 tys. osób, które uciekły ze swoich krajów w 2011 r. podczas tzw. arabskiej wiosny. Konflikty w Libii, w Syrii i w Iraku sprawiają, że Europa jest głównym celem migrantów wybierających drogę morską. Prawie 80 proc. podróży rozpoczyna się na wybrzeżu Libii w kierunku Włoch i Malty.

Według danych UNHCR w Rogu Afryki 82680 osób pokonało Zatokę Adeńską i Morze Czerwone; w południowo-wschodniej Azji blisko 54 tys. osób wyruszyło z Bangladeszu i Birmy do Tajlandii i Malezji; na Karaibach uchodźców było co najmniej 4775.

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama