107,6 FM

ONZ: Nie może być bezkarności ws. tortur

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Zeid Ra'ad Zeid Al-Hussein powiedział w środę, że nie powinno być bezkarności ani przedawnienia w sprawie tortur stosowanych przez CIA wobec podejrzewanych o terroryzm. Opis tych praktyk zawarto w raporcie Senatu USA.

ONZ-owska Konwencja w sprawie zakazu stosowania tortur zabrania torturowania i nie przewiduje dla ich uzasadnienia żadnych wyjątkowych okoliczności, takich np. jak wojna - napisał w oświadczeniu.

"Konwencja obejmuje wszystkich - zarówno samych oprawców, decydentów, jak i osoby publiczne, które określają politykę lub wydają decyzje" - podkreślił al-Hussein.

CIA wprowadziła Biały Dom i światową społeczność w błąd na temat prowadzonego przez nią programu przesłuchań w walce z terroryzmem po zamachach 11 września 2001 roku w USA. Amerykański Senat, który opublikował we wtorek streszczenie raportu, ocenił, że przesłuchania prowadzone przez agentów CIA były nie tylko bardzo brutalne, ale też nieskuteczne, a torturowanie wykraczało daleko poza granice prawa.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama