107,6 FM

Krzyczeli: kasa na żłobki, nie na kościoły!

Zaledwie 200 osób protestowało przed sejmem przeciwko dotacji dla Muzeum przy Świątyni w Wilanowie. Chcą świeckiego państwa, związków partnerskich i pieniędzy na kulturę. Jeszcze przed południem organizatorzy zapowiadali, że udział w protestach zadeklarowało 25 tys. osób.

- Sprzeciwiamy się finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Protestujemy przeciwko polityce prowadzonej pod dyktando kościelnej hierarchii. Polskie państwo jest neutralne światopoglądowo. Na papierze. Chcemy, by stało się takim w rzeczywistości - krzyczeli uczestnicy pikiety przed budynkiem Sejmu, zorganizowanej przez redakcję magazynu Liberte!

W czasie pikiety kolportowano pisemny apel do senatorów "o naprawienie błędu Sejmu i przywrócenie środków polskiej kulturze i pozostawienie spraw kultu decyzjom finansowym jego wyznawców".

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w trzecim czytaniu ustawy budżetowej na rok 2015 przyjął poprawkę, którą przenosi kwotę 16 mln zł wydatków majątkowych na pozostałe działania w zakresie kultury (rozdz. 92105) do rezerwy celowej w części 83 jako „Środki na realizację zadań w zakresie kultury, w tym na Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej”.

"Dotowanie związków wyznaniowych z państwowych funduszy jest sprzeczne z polskim prawem. Jest publiczną tajemnicą, że kolejne dotacje Ministerstwa Kultury i samorządów, pod pozorem finansowania powstających w ŚOB muzeów, są faktycznym wsparciem budowy miejsca kultu. Przyłączenie się do tego procederu ustawodawcy jest działaniem niemoralnym i bezprawnym. Każe wątpić czy decyzje parlamentarzystów są podejmowane w interesie ogółu obywateli czy pod dyktando najbardziej wpływowych grup" - czytamy w apelu. "Nie lękajcie się hierarchów kościelnych i partyjnych notabli, zawierających swoje układy i układziki. To nie oni, ale ogół obywateli jest suwerenem. To obywatele wybierają Was na swoich reprezentantów, byście strzegli zbiorowego interesu a nie interesów poszczególnych grup. Stańcie w obronie prawa, uczciwości i zasad – tych, które obowiązywać powinny nas wszystkich, katolików, innowierców, niewierzących. Nas wszystkich – obywateli Rzeczypospolitej, równych wobec prawa i siebie nawzajem, połączonych wspólnymi sprawami publicznymi, a posiadającymi prywatnie odrębne systemy wartości".

Krzyczeli: kasa na żłobki, nie na kościoły!   Protest zorganizowała redakcja magazynu Liberte! Tomasz Gołąb /Foto Gość W trakcie protestu Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny LIBERTÉ! zaapelował, by rozpocząć zbieranie 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o świeckim państwie.

- Ludzie w kieckach okradają własny naród - komentowała jedna ze starszych uczestniczek pikiety. - Dlaczego prezydent w pałacu musi mieć kaplicę i kapelana. Dlaczego wiszą w publicznych instytucjach krzyże? Dlaczego w szpitalach pracują kapelani - żaliła się.

- Protest ma charakter obywatelski i nie ma związków z żadną partią polityczną. Jesteśmy zaangażowanymi obywatelami, którzy uważają, że te nieliczne pieniądze jakie wydawane są przez państwo polskie na kulturę powinny być przeznaczone na inny cel, a nie wspomaganie budowy świątyni, której nie chcą sami wierni - mówił L. Jażdżewski.

- Trzeba protestować przeciwko najbogatszej instytucji, jaką jest Kościół. Dobrze, że ludzie chcą się w tej sprawie organizować - mówił uczestniczący w proteście poseł Armand Ryfiński wypowiadając się dla mediów. Na koniec życzył jednak: - Wesołych Świąt!

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama