107,6 FM

Nie żyje prof. Edmund Wnuk-Lipiński

O śmierci znanego socjologa poinformował w niedzielę prof. Stanisław Mocek, rektor Collegium Civitas. Wnuk-Lipiński był rektorem honorowym tej uczelni. Miał 71 lat.

Edmund Wnuk-Lipiński współtworzył Collegium Civitas, był m.in. prezydentem i rektorem tej uczelni w latach 2006-2012, a w latach 1991-1993 był też pierwszym dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN oraz Instytutu Spraw Publicznych (1995-1996).

Był członkiem Rady Służby Cywilnej oraz Narodowej Rady Integracji Europejskiej. Jest autorem wielu cenionych publikacji naukowych i książek m.in.: "After Communism", "Demokratyczna rekonstrukcja. Z socjologii radykalnej zmiany społecznej", "Values and Radical Social Change", "Granice wolności", "Świat międzyepoki. Globalizacja - demokracja - państwo narodowe" oraz "Socjologia życia publicznego".

Z ramienia opozycji demokratycznej uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Później koordynował i brał udział w kilkunastu międzynarodowych projektach badawczych dotyczących elit, struktur społecznych oraz przemian demokratycznych.

Pisał też książki science-fiction. 

W 2011 r. został uhonorowany przez prezydenta Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej oraz popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie.

Za kilka dni nakładem wydawnictwa Prószyński i s-ka ukaże się autobiografia Edmunda Wnuka-Lipińskiego "Światy równoległe. Autobiografia subiektywna w sensie ścisłym". 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama