107,6 FM

Zlokalizowano fragment kadłuba AirAsia

Indonezyjskie ekipy poszukujące szczątków samolotu malezyjskich linii lotniczych AirAsia, który pod koniec grudnia runął do Morza Jawajskiego, zlokalizowały na dnie morskim duży obiekt będący najprawdopodobniej fragmentem kadłuba maszyny.

Sonar wykazał obecność obiektu o wymiarach 10 metrów na 4 metry na 2,5 metra. "Uważamy, że to kadłub samolotu. Jeśli się to potwierdzi, w pierwszej kolejności zajmiemy się wydobyciem ciał ofiar" - poinformował w niedzielę rzecznik operacji na Morzu Jawajskim S. B. Supriyadi. Dotychczas wyłowiono ciała 48 osób. Więcej zwłok prawdopodobnie znajduje się właśnie wewnątrz kadłuba.

Porywisty wiatr, silne prądy morskie i wysokie fale utrudniają ekipom poszukiwawczym dotarcie do innych dużych obiektów, zapewne fragmentów samolotu, wykrytych już przez sonar na dnie morza.

Trzy okręty uczestniczące w poszukiwaniach w ostatnich dniach wykryły też sygnały pochodzące najpewniej z czarnych skrzynek samolotu, w odległości ok. 4 km od miejsca, w którym w sobotę wyłowiono ogon maszyny. "Czarne skrzynki znajdują się w zmiażdżonej części wraku, co utrudnia nurkom ich wydobycie" - powiedział Tonny Budiono z indonezyjskiego ministerstwa transportu.

Dodał, że z powodu ograniczeń czasowych nurkowie spróbują dotrzeć do skrzynek dopiero w poniedziałek rano poprzez stopniowe usuwanie szczątków samolotu zalegających na rejestratorach danych.

Tymczasem rzecznik marynarki wojennej Manaham Simorangkir zaprzeczył, jakoby udało się odnaleźć czarne skrzynki. Według niego nurkowie nie potwierdzili dokładnego położenia rejestratorów ze względu na złe warunki pogodowe i kiepską widoczność.

Należący do taniego przewoźnika AirAsia Airbus ze 162 osobami na pokładzie runął do Morza Jawajskiego 28 grudnia podczas lotu z indonezyjskiego miasta Surabaja do Singapuru.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama