107,6 FM

Dzień Papieski: Zebrano ponad 7,5 mln zł

Ponad 7,5 mln zł na stypendia dla ubogiej młodzieży zebrano w ub. roku podczas XIV Dnia Papieskiego, obchodzonego pod hasłem "Jan Paweł II - świętymi bądźcie" - poinformował w środę w Warszawie przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Jan Drob.

Dodał, że do tej sumy należy dodać ponad 3 mln zł z wpłat indywidualnych, ponad 244 tys. zł z wpływów zagranicznych oraz ponad 1 mln z 1 proc. odpisu, co w sumie dało ponad 12,7 mln zł. Zaznaczył przy tym, że Fundacja potrzebuje rocznie ok. 12 mln zł, aby zaspokoić podstawowe potrzeby ok. 3 tys. stypendystów.

Jak poinformował ks. Drob, wysokość środków pozyskiwanych ze zbiórki przykościelnej i publicznej na program stypendialny od kilku lat utrzymuje się na poziomie 7 mln zł.

Przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", podsumowując ubiegłoroczne obchody Dnia Papieskiego, poinformował, że zebrane przez blisko 100 tys. wolontariuszy wsparły rozszerzający się fundusz stypendialny przeznaczony dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin, dając jej szansę na rozwijanie pasji i talentów oraz kontynuowanie edukacji.

W ramach Dnia Papieskiego organizowane są konferencje, panele dyskusyjne, seminaria. Obchodom zawsze towarzyszą liczne koncerty, konkursy, biegi czy spływy kajakowe, przedstawienia teatralne, wystawy zarówno ogólnopolskie, jak i w formie przedsięwzięć lokalnych - zaznaczył ks. Drob.

W tym roku jubileuszowy XV Dzień Papieski będzie obchodzony 11 października pod hasłem "Jan Paweł II - patron rodziny". "Będzie to szczególne wydarzenie, bowiem XV Dzień Papieski przypada w roku, który decyzją Sejmu został ogłoszony Rokiem św. Jana Pawła II. Pozwala to na przedłużenie dziękczynienia za kanonizację polskiego papieża" - podkreślił przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia kard. Kazimierz Nycz.

Nawiązując do tegorocznego hasła Dnia Papieskiego, kard. Nycz przypomniał słowa, które wypowiedział papież Franciszek w homilii kanonizacyjnej papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, w kwietniu 2014 roku: "Jan Paweł II był papieżem rodziny". Hierarcha dodał, że Jan Paweł II kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny.

"W Roku Papieskim naszym zasadniczym wyzwaniem jest przypominanie postaci Jana Pawła II, jego pontyfikatu, a nade wszystko tego, co papież pozostawił, a są to ogromne tomy nauczania, a przede wszystkim doświadczeń z ponad stu pielgrzymek, które miały miejsce w całym świecie" - podkreślił kard. Nycz.

Obchody Dnia Papieskiego już od 13 lat przypadają zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października 1978 r.).

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama