107,6 FM

O. Bashobora, Dakar i piłka

Stadion Narodowy stał się miejscem nie tylko najważniejszych wydarzeń sportowych, ale także religijnych czy kulturalnych. Na torcie zdmuchnął właśnie trzy świeczki.

Jest wielki. Wybudowany w latach 2008-201 na miejscu byłego Stadionu Dziesięciolecia z myślą o turnieju finałowym Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012, ma czwartą, najwyższą kategorię w klasyfikacji UEFA. Oficjalnie otwarty 29 stycznia 2012 r. Stadion Narodowy na dwukondygnacyjnych trybunach ma 58 500 miejsc, w tym 4600 o podwyższonym standardzie, i 69 lóż.

Ale stadion to także wielki... budynek biurowy. W ciągu 8 miesięcy wynajęto tu biura o łącznej powierzchni 16 tys. mkw. Wśród stadionowych najemców są organizacje sportowe Polski Związek Tenisowy i Polski Związek Żeglarstwa, trwają zaawansowane rozmowy na temat przenosin na stadion siedziby PZPN, stworzenia sklepu kibica oraz muzeum piłki nożnej. Operator Stadionu Narodowego wynajmuje również przestrzeń wystawową. Frekwencyjne rekordy bije największa w Polsce wystawa budowli z klocków LEGO. Odwiedziło ją już kilkadziesiąt tysięcy osób. Od kwietnia do października na gości Narodowego czekać będzie spektakularna wystawa "Pompeje". Na 2 tys. mkw. w nowatorski sposób, z wykorzystaniem najnowszych technologii, zostaną zrekonstruowane Pompeje i Herculanum sprzed wybuchu Wezuwiusza. Stadion ma swoją własną ekumeniczną kaplicę, a w lipcu odbędą się tu po raz drugi rekolekcje "Jezus na Stadionie" z o. Johnem Bashoborą. Tuż po nich... koncert legendarnej grupy hardrockowej AC/DC.

Stadion Narodowy w 2014 roku to 28 wielkich wydarzeń, każde na kilkadziesiąt tysięcy gości. W tym mecze, wyścigi, windsurfing, lekkoatletyka, koncerty i inne wielkie imprezy sportowe czy rozrywkowe. Było spotkanie Real Madryt vs Fiorentina, mecz otwarcia Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014, pokazy windsurfingu, wyścigi Dakar. Tu wreszcie reprezentacja Polski pokonała reprezentację Niemiec 2:0 w meczu kwalifikacyjnym do UEFA EURO 2016. Stadion Narodowy i Teatr XL wspólnymi siłami stworzyły pierwszy na świecie teatr na arenie sportowej. Na parkingu podziemnym powstał skatepark, a na płycie boiska – 3 lodowiska i górka do zjeżdżania na pontonach. W 2014 roku zorganizowano również 350 wydarzeń biznesowych oraz ponad 100 społecznych i kulturalnych. W sumie w ciągu 12 miesięcy Stadion Narodowy odwiedziła rekordowa liczba ponad 1,7 mln gości. Od początku istnienia na Narodowym było już 3,2 mln osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama