107,6 FM

Szef policji odchodzi, prezes ZUS też

Komendant główny policji Marek Działoszyński zwrócił się z prośbą o możliwość złożenia raportu odejścia ze służby. Minister Teresa Piotrowska po otrzymaniu wniosku wystąpi do premier o odwołanie go z funkcji komendanta głównego - dowiedziała się PAP w MSW.

"Komendant umotywował swoją decyzję ważnymi względami osobistymi. Zapowiedział, że w najbliższy poniedziałek złoży rezygnację. Minister Teresa Piotrowska po otrzymaniu wniosku wystąpi do Prezesa Rady Ministrów o odwołanie Marka Działoszyńskiego z funkcji Komendanta Głównego Policji" - powiedziała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. "Jednocześnie podkreślamy, że współpraca między MSW a KGP przebiega właściwie i jest prowadzona na bieżąco" - dodała.

Dziś także Zbigniew Derdziuk złożył dymisję ze stanowiska prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. "Wypełniłem swoją misję, dziś mogę odejść z czystym sumieniem" - uzasadnił swoją decyzję. Szefem ZUS Derdziuk był od 2009 r.

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz powiedział PAP, że Derdziuk złożył dymisję od piątku. Pełni jednak funkcję prezesa ZUS, dopóki dymisja nie zostanie przyjęta przez premier Ewę Kopacz. Prezesa ZUS odwołuje bowiem i powołuje prezes Rady Ministrów.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała PAP, że dymisja zostanie przyjęta po marcowej waloryzacji emerytur i rent, gdyż "sprawa musi zostać dokończona, nie można zostawić tak ważnej instytucji w takim momencie". 1 marca 2015 r. wchodzi w życie ustawa o jednorazowej kwotowo-procentowej waloryzacji rent i emerytur. W jej efekcie emerytury wzrosną o co najmniej 36 zł.

Andrusiewicz zapewnił, że dymisja była "wyłącznie własną, nieprzymuszoną decyzją Derdziuka". "Nie ma żadnych więcej podtekstów, nikt pana prezesa do niczego nie zmuszał" - zapewnił rzecznik ZUS.

Sam Derdziuk w komunikacie przesłanym PAP przez Andrusiewicza napisał: "Swoją misję w ZUS uważam za wypełnioną, a cele, które sobie postawiłem, za zrealizowane".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama