107,6 FM

Tusk: Pełne poparcie UE dla mediacji z Mińska

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapewnił w czwartek, że on sam oraz instytucje UE w pełni popierają starania niemieckiej kanclerz Angela Merkel i prezydenta Francji Francois Hollanda o rozwiązanie konfliktu na Ukrainie.

"Szukamy efektywnych rozwiązań, a z całą pewnością +format normandzki+ wydaje się najbardziej efektywnym sposobem negocjowania" - powiedział Tusk na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli, odrzucając sugestie, jakoby UE była nieobecna w negocjacjach w sprawie rozwiązania ukraińskiego konfliktu.

"Pośrednictwo prezydenta Francji i kanclerz Niemiec daje większe szanse na skuteczność, niż moje ewentualne pośrednictwo. Jestem tutaj, aby pomagać, a nie aby przeszkadzać" - dodał.

Tusk podkreślił też, że kwestia pomocy dla Ukrainy i przywrócenia pokoju w tym kraju "nie może być przedmiotem konkurencji pomiędzy ambicjami instytucji czy polityków w Europie".

"To jest za poważna sprawa: chodzi o życie tysięcy ludzi i niepodległość dużego europejskiego kraju. Dlatego prezydent Francji i kanclerz Niemiec mogą liczyć na moje pełne poparcie w trakcie tych negocjacji" - powiedział Tusk, zapewniając, że bierze udział w konsultacjach przed rozmowami tzw. czwórki normandzkiej.

Formatem normandzkim nazywa się rozmowy w gronie przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama