Afganistan: 108 śmiertelnych ofiar lawin

dodane 25.02.2015 17:14

PAP |

Pod zwałami śniegu znalazły się domy w czterech prowincjach na północnym wschodzie kraju.

Afganistan: 108 śmiertelnych ofiar lawin   ElHeineken / CC 1.0 Lawina śnieżna

 Do co najmniej 108 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar lawin śnieżnych, które zeszły w środę w północno-wschodnim Afganistanie. Poprzedni bilans mówił o 28 zabitych. Pod zwałami śniegu znalazły się domy w czterech prowincjach na północnym wschodzie kraju.

Wiceszef agencji ds. kryzysowych Mohammad Aslam Sjas poinformował, że najbardziej dotknięta została prowincja Pandższer, około 100 km na północny wschód od stolicy Afganistanu, Kabulu; lawiny zniszczyły tam lub uszkodziły około stu domów. Dodał, że bilans ofiar może wzrosnąć.

Gubernator Pandższeru Abdul Rahman Kabiri powiedział, że ratownicy łopatami i gołymi rękami odgarniają zwały śniegu, próbując dotrzeć do zasypanych. "Zebraliśmy 300 osób do udziału w akcji ratunkowej, jednak nie mamy niezbędnego sprzętu. Ludzie używają łopat i rąk, by dotrzeć do osób uwięzionych w śniegu" - powiedział gubernator.

Obfite opady, które rozpoczęły się we wtorek, utrudniają akcję ratowniczą. Miejscami napadało około metra śniegu, a zwalone po burzy śnieżnej drzewa blokują drogi w dolinie Pandższeru - podaje agencja Associated Press.

W dolinie Dara lawiny dotknęły około 600 rodzin - wynika z informacji mieszkańców, próbujących dotrzeć do zasypanych miejsc.

Jak podaje agencja AFP, lawiny zeszły również w prowincji Laghman i Nangarhar na wschodzie oraz Bamjan w środkowym Afganistanie.

W lawinach i burzach śnieżnych, częstych w Afganistanie, giną co roku dziesiątki ludzi. W 2010 roku w lawinie na przełęczy Salang w Hindukuszu zginęło ponad 160 osób.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AFGANISTAN, LAWINA, WYPADKI