107,6 FM

Będą odszkodowania za przymusowe sterylizacje

Jak podaje BBC, władze amerykańskiego stanu Wirginia zgodziły się na wypłacenie odszkodowań osobom, które zostały poddane zabiegowi przymusowej sterylizacji. Na podobny krok zdecydował się dwa lata temu inny amerykański stan: Karolina Północna.

Na zakończenie prawnej batalii każdy z poszkodowanych dostanie 25 tys. dolarów (równowartość ok. 90 tysięcy złotych). Obecnie ma do tego prawo zaledwie 11 ofiar.

Jedną z nich jest 87-letni mężczyzna Lewis Reynolds. W rozmowie z Associated Press powiedział: Nie mogłem założyć własnej rodziny jak inni ludzie. Oni zabrali mi to, co do mnie należało.

W ramach programu przymusowych sterylizacji, który prowadzono przez kilkadziesiąt lat w 33 stanach amerykańskich, zabieg ten wykonano na ok. 65 tysiącach Amerykanów. Były to osoby, które uznano za "niepożądanych lub niestabilnych emocjonalnie". Prawo to pozostawało w mocy aż do 1979 r.

W samej Wirginii sterylizacji między latami 20. i 70. XX wieku poddano ponad 8 tys. osób. Afroamerykanie stanowili ponad jedną piątą z nich. Kolejną dużą grupą stanowiły kobiety, którym zabieg ten wykonywano bez ich wiedzy przy okazji leczenia różnych chorób (ok. dwie trzecie wszystkich osób).

Program realizowany w Wirginii miał posłużyć jako model dla eugeniki wcielanej w życie w III Rzeszy. Przymusową sterylizację stosowało w XX wieku kilka innych krajów, w tym m. in. Szwecja, Kanada i Japonia.

Wirginia, której władze przeprosiły za dawne praktyki już w 2001 roku, jest drugim po Karolinie Północnej stanem USA, który zatwierdził wypłatę odszkodowań dla żyjących ofiar przymusowych sterylizacji. W 2013 roku ok. 1800 żyjących ofiar otrzymało od władz Karoliny Północnej po 50 tys. dolarów.

 

Przeczytaj też tekst o szwedzkim scenarzyście, który odkrył, że w jego własnej rodzinie aż czterech krewnych poddano przymusowej sterylizacji. Choć prawie nie widzi, napisał scenariusz do filmu o przymusowych sterylizacjach w Szwecji.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama