107,6 FM

Na dwóch kółkach na Golgotę

Pierwsza stacja jedynej w Polsce Rowerowej Drogi Krzyżowej zostanie poświęcona 21 marca w Kuźniczysku, w gminie Trzebnica.

Pasyjna inicjatywa zakłada wzniesienie stacji Drogi Krzyżowej wzdłuż tras rowerowych w malowniczych okolicach Wzgórz Trzebnickich. Przy każdej z kapliczek znajdzie się docelowo zaaranżowane miejsce do odpoczynku, m.in. ze stojakiem na rowery. Odległość między pierwszą a ostatnią stacją wyniesie ok. 45 kilometrów. Szacowany czas przejazdu od stacji I do XIV (bez przystanków) to ok. 2h 35min.

Jako pierwsza stanie stacja XIII. Ulokowana będzie w Kuźniczysku, w pobliżu starego młyna wodnego pochodzącego z XVII w., gdzie niedawno otwarto Izbę Tradycji Młynarskich.

 

Na dwóch kółkach na Golgotę   Plan trasy Rowerowej Drogi Krzyżowej Materiały organizatorów – Kolejne stacje będą realizowane prawdopodobnie po kolei, począwszy od pierwszej – mówi rzeźbiarz Marian Krzysztof Lewczak, który realizuje projekt razem z Mariuszem Gryniukiem, przy współudziale Fundacji Wspierania Dziedzictwa Kulturowego „Żarna” z Kuźniczyska. – Stacja I stanie w Trzebnicy, przy ul. 3. Maja. Dalej trasa pobiegnie przez Nowy Dwór, Brzyków, Szczytkowice, Komorowo, Komorówko, Domanowice, Koniowo, Ujeździec Mały, Ujeździec Wielki, Koczurki. Ostatnia stacja znajdzie się w Kuźniczysku, przy XVIII-wiecznym modrzewiowym kościele ewangelickim, o którego rewitalizację się staramy.

W każdej z kapliczek znajdą się rzeźby, wykonane w drewnie dębowym przez M. K. Lewczaka. Staną na cokołach nawiązujących stylistyką do zabudowy lokalnej. Przy ich wznoszeniu wykorzystane będą materiały udostępnione przez firmę Astaldi, pochodzące z rozebranych budynków w okolicach miejscowości Będkowo i Wysoki Kościół, które znalazły się na trasie budowanej drogi S5.

 

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama