107,6 FM

Papież pozbawiony sacrum

Ks. Jan Kabziński skrytykował plakaty, na których Jan Paweł II pojawia się obok hasła: "Karol Wojtyła. Twój kandydat w codziennych wyborach" w garniturze i piusce.

"Centrum Jana Pawła II »Nie lękajcie się!« w Krakowie oraz Sanktuarium Świętego Jana Pawła II z ogromnym zaniepokojeniem przyjęły kampanię Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie rzekomo przypominającą o 10. rocznicy odejścia do Domu Ojca Papieża Jana Pawła II" - napisał w specjalnym oświadczeniu ks. prałat Jan Kabziński, krakowski wikariusz biskupi, prezes Centrum Jana Pawła II w Krakowie i kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II.

Chodzi o plakaty, na których Jan Paweł II pojawia się obok hasła: "Karol Wojtyła. Twój kandydat w codziennych wyborach". Zdjęcie ojca świętego zostało zmontowane tak, że jest on ubrany w garnitur, krawat oraz białą piuskę.

"Chciałbym stanowczo podkreślić, że wykorzystywanie wizerunku świętego Papieża i promowanie haseł, które jednoznacznie kojarzą z kampanią wyborczą prowadzoną w tym czasie jest niedopuszczalne" - pisze ks. Kabziński.

W swoim oświadczeniu przypomina on, że datą liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II jest 22 października - data inauguracji jego pontyfikatu. "Dzień 2 kwietnia - choć jest historyczną datą odejścia do Domu Ojca Papieża Jana Pawła II - nie powinien już być wykorzystywany do organizowania wszelkiego rodzaju uroczystości przypominających o śmierci Papieża, a tym bardziej kampanii, które z osobą Świętego nie mają nic wspólnego" - uważa kustosz sanktuarium na Białych Morzach.

"Polacy, pamiętający moment odejścia Papieża do Domu Ojca, dzisiaj proszą o Jego wstawiennictwo w niebie. Wierni, spoglądający na oficjalny obraz z beatyfikacji i kanonizacji świętego, przypominają sobie Jego nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił. Natomiast wizerunek papieża, który jest promowany w kampanii Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, delikatnie mówiąc, został pozbawiony sacrum, na co w imieniu Centrum Jana Pawła II »Nie lękajcie się!« w Krakowie oraz pielgrzymów przybywających do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie nie można się zgodzić" - zaznacza ks. prałat Jan Kabziński.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama