107,6 FM

Na UKSW rozpoczyna się Kongres Rodziny

Pod hasłem: "Miłość i życie. Małżeństwo i rodzina w budowaniu cywilizacji miłości" na UKSW rozpoczyna się trzydniowy Międzynarodowy Kongres Rodziny 2015.

- W tym roku chcemy zwrócić uwagę na znaczenie życia i miłości w budowaniu cywilizacji miłości. Podstawową rolę w tym dziele odgrywają małżeństwa i rodziny - wyjaśniają organizatorzy: Towarzystwo Uniwersyteckie Fides et Ratio oraz Podyplomowe Studium Relacji Interpersonalnych UKSW.

Pierwszy dzień międzynarodowego kongresu odbędzie się na kampusie UKSW przy ul. Wóycickiego i poświęcony będzie licznym debatom. Uczestnicy spotkania będą "odkrywać i ukazywać piękno życia i miłości” m.in. w programach edukacyjnych, podręcznikach do WDŻ, życiu społecznym, sztuce, fotografii.

Równolegle z debatami odbywać się będzie forum polonijne, na którym zostaną poruszone kwestie rodziny w kontekście migracji, m.in. rola duszpasterstwa rodzin czy emocjonalne funkcjonowanie dorosłych dzieci migrantów. Prelegenci przybliżą także sytuację rodzin w Rosji czy na Białorusi. Zastanowią się także, czy małżeństwo na krawędzi może być miejscem budowania cywilizacji miłości? O godz. 16 w Auli Schumana planowany jest pokaz filmu dokumentalnego o ks. Piotrze Skardze. Spotkanie zakończy wykład ks. prof. Tadeusza Guza "Troska o dobro małżeństwa i rodziny - istotnym celem w budowaniu cywilizacji miłości”.

Sobotnie spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godz. 9 sprawowaną przez abp. Celestino Migliore i kard. Kazimierza Nycza w kościele pokamedulskim przy ul. Dewajtis. O 10.30 w Auli Jana Pawła II UKSW w Lasku Bielańskim słowo wprowadzenia wygłosi kard. Kazimierz Nycz. Wykład "Świat wobec wyboru cywilizacji życia” wygłosi nuncjusz papieski w Polsce abp Celestyno Migliore.

Głównym zagadnieniem drugiego dnia kongresu będzie męskość, kobiecość i małżeństwo w budowaniu cywilizacji miłości. Prelegenci będą mówić o zadaniach mężczyzn i kobiet we współczesnym świecie, czy narzeczeństwie jako potrzebie powrotu do czystej miłości. "Ocalona dla budowania cywilizacji miłości” - swoje świadectwo powie Anna Golędzinowska, nawrócona modelka.

Ostatni dzień kongresu, który odbędzie się na Auli Schumana UKSW przy ul. Wóycickiego, poświęcony będzie rodzinie. O godz. 9 Mszę św. na auli odprawi ordynariusz praski abp Henryk Hoser, który następnie wygłosi wykład "Zadania rodziny w budowaniu cywilizacji miłości". Prelegenci przedstawią także rodzinę w nauczaniu Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka, docenią macierzyństwo, dziecko i ojcostwo. O postawach wobec prokreacji powie prof. Bogdan Chazan. Podczas kongresu zostanie wręczony medal Fides et Ratio Jadwidze i Jackowi Pulikowskim.

Kongres zakończy się dyskusją i podsumowaniem. Szczegółowy program kongresu dostępny jest TU >>

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama