107,6 FM

Godka w smartfonie

Wkludź wiadōmość, wkludź odbiorców, tyknij tukej, coby dodać miasto… Samsung Electronics Polska do niektórych modeli smartfonów wprowadza mowę śląską jako jeden z języków menu telefonu.

Zamiast ustawień są więc nasztalowania, dźwięk to klang, radio - radyjŏk. W smartfonie znajdziemy też sformułowania typu: zygŏr analogowy, ino ô maszinie, ôdczytaniy nowin, nowŏ wiadōmość. A także całe zdania, takie jak np. to: Czytej nowiny a info o kōntakcie abo nadŏwcy dlŏ gŏdek do Cia, wiadōmości i e-maili. Są też tastatura i knify wpisywanio. Jest i odpowiednia reklama: Ślōnskŏ gŏdka w niykerych mŏbilniokach Samsung! Wlyjź i spytej ô modele!

Oczywiście, język zawsze można zmienić. Wystarczy wejść w nasztalowania, gŏdka i zaznaczony: Polski (Silesian), zmienić na polski, słowacki, angielski…

Godka po raz pierwszy stała się głównym językiem, w którym wyświetlane jest menu oraz obsługiwane są wszystkie funkcje smartfonu. Pierwsze modele dostępne z tą funkcją to Galaxy S5 oraz Ace4. W planach funkcja jako aktualizacja lub jako zainstalowane fabrycznie oprogramowanie dostępna będzie także na telefonach: Galaxy A3, A5, S5, S6 oraz Note 4.

Interfejs w śląskiej godce to pierwszy tego typu projekt na rynku polskim. Podobne firma opracowała dla użytkowników zamieszkujących Szkocję czy Katalonię.

Nową funkcję językową telefonów opracowali inżynierzy z polskiego centrum R&D Samsung. Pomogli im w tym pasjonaci z Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy. Do tej pory opracowali ponad 70 tys. haseł. Zajęło im to rok.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama