Neonaziści zaatakowali wiec pierwszomajowy

dodane 01.05.2015 19:45

PAP |

Neonaziści zaatakowali w Weimarze uczestników wiecu zorganizowanego przez związki zawodowe z okazji Święta Pracy. Do incydentów doszło także w Neubrandenburgu.

Neonaziści zaatakowali wiec pierwszomajowy   STR PAP/EPA. Marsze neo nazistowskie przeszły ulicami miast w Niemczech

Około 50 neonazistów napadło na uczestników wiecu zorganizowanego przez Centralę Niemieckich Związków Zawodowych (DGB) na rynku w Weimarze. Napastnicy wyrwali przemawiającemu na wiecu deputowanemu SPD Carstenowi Schneiderowi z ręki mikrofon, skandowali skrajnie prawicowe hasła i bili uczestników zgromadzenia - informuje agencja dpa.

Według świadków incydentu napastnicy przedstawiali się jako "Młodzi Narodowi Demokraci" - organizacja, będąca młodzieżówką NPD. Atakujący bili ludzi drzewcami od transparentów - powiedział telewizji ZDF jeden ze związkowców.

Carsten powiedział ZDF, że incydent przypomniał wydarzenia z czasów przed dojściem Adolfa Hitlera do władzy w 1933 roku, gdy socjaldemokraci i komuniści byli obiektem ataków ze strony nazistów.

Policja mówiła początkowo o 15 rannych, skorygowała jednak tę liczbę później do czterech. Jedna poszkodowana osoba została odwieziona do szpitala.

Związki zawodowe skrytykowały niewystarczające zabezpieczenie wiecu ze strony policji. Większość sił policyjnych z Turyngii - landu, w którym leży Weimar - znajdowała się w Erfurcie i Saalfeld, gdzie odbywały się marsze neonazistów.

W Neubrandenburgu, w Meklemburgii, lewicowi demonstranci zablokowali przemarsz neonazistów. Po kilkugodzinnych przepychankach organizatorzy odwołali marsz.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DEMONSTRACJA, NIEMCY, OBCHODY

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 AQQ 04.05.2015 23:06
Niezalogowany użytkownik @_jasiek
@ Onyx

Z powrotem do podstawowki na lekcje historii odmaszerowaaaaac!
Plusów: 0 AQQ 04.05.2015 21:03
Niezalogowany użytkownik Skrajna prawica podnosi brzydka buzie. Czy ksieza poswiecili im kamienie i bejsbole zgodnie z tradycja siegajaca lat 30-tych?
Plusów: 1 Onyx 02.05.2015 10:21
Niezalogowany użytkownik Czyli narodowi-socjaliści zaatakowali socjal-demokratów... Lewicowe organizacje nie lubią konkurencji.

Należy pamiętać, że nazim nie jest prawicowy! Tylko osoba bez pojęcia o historii i dziejach myśli politycznej mogła tak napisać... Nazism czy faszyzm to narodowy-Socjalizm, czyli lewica ukierunkowana na konkretną grupę etniczną, a nie lewica internacjonalna (socjal-demokracja, komunizm). Dwóch największych europejskich socjalistów to A. Hitler (narodowy socjalizm) i J. Stalin (komunizm). Oni też ze sobą walczyli. Obaj również tępili prawicę i Kościół Katolicki. Jeżeli ktoś twierdzi że jest "prawicowcem", a głosi idee "opiekuńczego państwa", socjalu, państwowej kontroli nad kulturą i edukacją, czy wreszcie planowania gospodarczego - to jest zwykłym socjalistą, lub nazistą/faszystą. Takich prawica nie popiera.

Socjalistyczne związki zawodowe pogonili narodowi socjaliści.. gdzie dwóch (lewaków) się bije - tam trzeci korzysta.
Plusów: 0 _jasiek 01.05.2015 21:01
Coś tu się kupy nie trzyma. Naziści, to skrót od narodowi socjaliści, świętowali 1 maja jak ich internacjonalistyczni pobratymcy.

wszystkie komentarze >