107,6 FM

Kilar, Możdżer i Kaczmarek

W Gorzowie Wlkp. ruszył Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara. To jedno z ważniejszych wydarzeń muzycznych w regionie. W jego ramach odbędą się koncerty galowe i kameralne, recitale oraz spotkania z udziałem artystów.

Ideą Festiwalu jest promocja muzyki XX i XXI wieku. W piątkowym koncercie inaugurującym wystąpił Leszek Możdżer. Godzinę wcześniej została otwarta wystawa Zdzisława Sowińskiego zatytułowana „Wojciech Kilar - teraz, teraz, teraz... i amen”.

„Autor podjął się próby pokazania kompozytora w miejscach jemu najbliższych, a więc na Jasnej Górze, gdzie czerpał inspiracje do swojej twórczości i życiowych wyborów oraz w rodzinnym domu w Katowicach.

Wiele zdjęć ma charakter bardzo intymny. Wojciech Kilar godził się na to, by Zdzisław Sowiński uwieczniał go na taśmie fotograficznej, ponieważ obu artystów łączyła długoletnia, sprawdzona przyjaźń” - czytamy w opisie. 

W sobotę odbędzie się projekcja filmu Zdzisława Sowińskiego pt. „Wojciech Kilar. Credo”, który mówi o jego życiowych i twórczych drogach. Początek o 17.00 w sali kameralnej Filharmonii Gorzowskiej

Koncerty będą odbywać się głównie w Filharmonii Gorzowskiej, ale nie tylko. Na 17 maja zaplanowano „Koncert Oratoryjny” w parafii pw. Chrystusa Króla. Początek o 19.00. Natomiast 20 maja w katedrze będzie miał miejsce recital organowy Juliana Gembalskiego. Początek o 19.00.

Festiwal potrwa do 22 maja. Uroczysta gala rozpocznie się o 19.00 w Filharmonii Gorzowskiej. Po koncercie odbędzie się spotkanie ze światowej sławy polskim kompozytorem, autor muzyki do ponad 50 filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz laureatem Oskara za muzykę do filmu „Marzyciel” - Janem Kaczmarkiem.

Szczegółowe informacje: www.filharmoniagorzowska.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama