107,6 FM

Manipulacja w mediach - jest reakcja

Inicjatywa "Uczciwe Media”: Chodzi o przywrócenie "podstawowych zasad normalnych mediów w Polsce”.

Powstała inicjatywa społeczna "Uczciwe Media”. Będzie się zajmować monitorowaniem mediów "mainstreamowych” w celu wykazania stosowanych w nich manipulacji i propagandy. Motywem zainicjowania akcji był sposób relacjonowania w głównych mediach kampanii prezydenckiej. Chodzi szczególnie o próby dyskredytowania Andrzeja Dudy zarówno w kampanii, jak i po jej zakończeniu.

Założycielami inicjatywy są publicyści i naukowcy: Marcin Wolski, Maciej Pawlicki, Jan Pietrzak, Andrzej Nowak, Andrzej Zybertowicz, Piotr Gliński, Maciej Świrski, Józef Orzeł, Sławomir Kmiecik, Artur Dmochowski.

- Nie możemy patrzeć bezczynnie, jak nowy prezydent jest znieważany przez media, które w Polsce obecnej doby zdradziły swoją misję i niszczą demokrację, systematycznie kłamiąc i atakując ludzi, którym nie podoba się 8 lat rządów partii mającej słowo "Obywatelska” w nazwie, a która swoją działalnością zrujnowała podstawy aktywności obywatelskiej w Polsce - napisali inicjatorzy akcji. W prowadzonej polityce informacyjnej nt. prezydenta elekta dostrzegają oni tę samą "przemoc medialną”, która służyła do "niszczenia wizerunku śp. Lecha Kaczyńskiego”. Uważają oni, że odbywa się to z użyciem techniki manipulacji rodem z PRL.

- Jedną z manipulacji, jakie w tej chwili odbywają się w mediach, jest rozliczanie Andrzeja Dudy z obietnic złożonych w kampanii wyborczej, chociaż jeszcze nie został zaprzysiężony - powiedział serwisowi gosc.pl Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia - Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom. Publicysta uważa to za podstawową nierzetelność dziennikarską. Jako cel inicjatywy "Uczciwe Media” podaje przywrócenie "podstawowych zasad normalnych mediów w Polsce”. Zdaniem Macieja Świrskiego, od dawna nie znamy, jako naród, normalnego zachowania dziennikarzy, polegającego m.in. na rozdzieleniu interpretacji czy własnych poglądów od podawania faktów. Gdy zaś prowadzi się rozmowę, to należy pozwolić każdemu się wypowiedzieć. - A tu mamy cały czas przechylenie na jedną stronę - mówi Maciej Świrski.

"Uczciwe Media” planują publikację raportów z monitorowania mediów - pierwszy prawdopodobnie za miesiąc.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama