107,6 FM

Wietnam poluzuje "politykę dwojga dzieci"

Może do tego dojść ponieważ wszystko wskazuje na to, że wietnamskie społeczeństwo potrzebuje zastrzyku nowej krwi.

Podczas gdy w Chinach nadal obowiązuje "polityka jednego dziecka", władze Wietnamu przyznały, że z powodu zmniejszenia się populacji w kraju zamierzają poluzować "politykę dwojga dzieci". Jeśli zmiany wejdą w życie, Wietnamczycy będą mogli sami zadecydować, ile chcą mieć dzieci. Parlamentarzyści już wypowiedzieli się pozytywnie w sprawie złożonego w tej sprawie wniosku.

Od 50 lat w Wietnamie obowiązuje prawo, zgodnie z którym rodzice mogą mieć maksymalnie dwoje dzieci. Pomiędzy 2003 i 2009 rokiem zasady te zostały poluzowane, po czym wrócono do "polityki dwojga dzieci". Obecnie ok. 40% ciąży w Wietnamie kończy się aborcją. Wiele przypadków aborcji nie zostaje ujętych w statystykach.

Demografowie alarmują, że Wietnam wkrótce może znaleźć się poniżej granicy zastępowalności pokoleń. Od 2009 r. liczba dzieci przypadających na jedna kobietę spada i obecnie wynosi ok. 2,1 dziecka. Według oceny Banku Światowego społeczeństwa krajów Południowo-Wschodniej Azji coraz szybciej starzeją się. Ma na to wpływ coraz niższy przyrost naturalny, polepszenie stanu zdrowia oraz to, że ludzie w tych krajach żyją coraz dłużej.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama