Abp Hoser: Ustawa otwiera furtki do nadużyć

dodane 22.07.2015 14:34

aś /KAI

Ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser w zdecydowanych słowach odniósł się do popisania ustawy o in vitro przez Bronisława Komorowskiego.

Abp Hoser: Ustawa otwiera furtki do nadużyć   Jakub Szymczuk /Foto Gość Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej krytycznie o ustawie in vitro

- To jest zła ustawa, która będzie miała bardzo negatywne skutki społeczne i biologiczne, rzutujące na stan zdrowia Polaków w przyszłości. Gdy tylko będzie to możliwe, będzie wymagała poprawy i dostosowania do elementarnych praw człowieka - powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Prasową abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, komentując podpisanie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawy "o leczeniu niepłodności” i zaznaczając, że jest permisywna.

Abp Henryk Hoser ocenił podpisaną przez prezydenta ustawę "skrajnie negatywnie”. - Jest to ogromny zawód w stosunku do osób, które nie szermowały ideologią, tylko bardzo poważnymi argumentami natury biologicznej, medycznej, prawnej i psychologicznej oraz szeroko pojętej natury etycznej - stwierdził.

"Ta ustawa niczego nie reguluje, niczego nie ogranicza", natomiast "otwiera wszystkie furtki do wszystkich możliwych nadużyć w tej dziedzinie życia ludzkiego" - podkreślił abp Hoser. - Te wszystkie zastrzeżenia, które były wyrażane w debacie sejmowej i w Senacie, zostały zlekceważone - dodał przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych.

- Pierwszym z elementarnych praw człowieka, niepodważalnym, jest prawo do życia - przypomniał abp Hoser. - To, co się stało, jest bardzo czarną kartą polskiego parlamentaryzmu - powtórzył hierarcha, odnosząc się do niedawnego przyjęcia rządowego projektu przez Sejm i Senat.

- Mówiąc, że nie jest prezydentem ludzkich sumień - dodał abp Hoser - prezydent jednocześnie odseparował się w ogóle od funkcji sumienia w tych sprawach, w których powinno mieć ono obiektywne podstawy, a nie powinno się odnosić do subiektywnych zapatrywań poszczególnych osób.

- Nie ma takiego rozwiązania, by jakakolwiek ustawa usatysfakcjonowała wszystkie subiektywne sumienia. Właśnie odejście od obiektywnych kryteriów tej ustawy jest jej największym błędem i nieszczęściem - podkreślił arcybiskup.

W opinii abp. Hosera, prezydent Komorowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego marginalne zagadnienie. - Myślę, że różne ukonstytuowane ciała społeczne lub zawodowe (medyczne) odwołają się do Trybunału z całą gamą wątpliwości, a nie tylko z czymś szczątkowym, dotyczącym aspektu dawstwa gamet - powiedział KAI abp Hoser.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABP HENRYK HOSER, IN VITRO, USTAWA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 gośc 27.07.2015 05:52
Niezalogowany użytkownik Niech Hoser martwi się czym innym ile jest nadużyć wśród kleru pedofilia ,pijaństwo i rozpusta tym niech się najpierw zajmą .
Plusów: 2 agnostos 22.07.2015 21:42
Adasiu nie przypominasz sobie, że Hoser to ten biskup, który twierdzi, że dziecko ma prawo począć się w rodzinie,w której jest matka i ojciec?

Ale nie martw się. Katolicy z tej ustqawy nie skorzystają, bo im zakazano, a inni sami sobie zaszkodzą, bo podobno dzieci rodzą się zdegenerowane.
Plusów: 5 Adam2 22.07.2015 18:24
Niezalogowany użytkownik Popieram zdanie Abp Hosera.

1. Kto uniemożliwi gromadzenie nadmiernych ilości zarodków ludzkich w różnego rodzaju instytutach, akademiach i zwykłych pracowniach różnego rodzaju pasjonatów?

2.Kto zabroni biznesmenom i pasjonatom wykorzystać te skradzone zarodki/ i te zarodki odrzucone/ do różnego rodzaju eksperymentowania, np.stworzenie nadludzi,pozbawionych strachu żołnierzy,przerobienie Ich na kosmetyki,lekarstwa,składniki pokarmów /również dla ludzi/?,

3.Kto uniemożliwi nielegalny biznes w obrocie zarodków , przecież nie potrafimy upilnować nawet "dopalaczy" , nie mówiąc o zalewających Polskę aferach i przestępstwach?

4.Itd......, pomysłowość ludzka jest nieograniczona i nie do upilnowania.W tej sprawie propagowanie " in vitro' jest tylko głuotą, bądż zdradą Państwa, bądż bezdenną PYCHĄ.


wszystkie komentarze >