107,6 FM

Gen. Koziej podał nazwisko swojego następcy w BBN

Dotychczasowy prezes zarządu Instytutu Sobieskiego Paweł Soloch zostanie nowym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na prezydenta - powiedział posłom we wtorek kierujący do tej pory BBN gen. Stanisław Koziej.

"Jest już kandydat na nowego szefa BBN. Otrzymałem oficjalną informację, więc mogę się z państwem podzielić. Jest to pan Paweł Soloch" - poinformował Koziej na posiedzeniu sejmowej komisji obrony. Wcześniej tę informację opublikował na Twitterze.

Zapowiedział, że w środę lub czwartek nastąpi przekazanie obowiązków szefa Biura.

Koziej powiedział PAP, że obecnie jest uzgadniany termin jego spotkania z Solochem.

O tym, że szefem BBN zostanie Soloch, PAP informowała nieoficjalnie w ubiegłym tygodniu.

Obecny szef Instytutu Sobieskiego za rządów PiS, od 2005 do 2007 roku, był podsekretarzem stanu w ówczesnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak (PO), pytany o Solocha powiedział PAP: "Wiem, że cieszy się dobrą opinia osoby fachowej". "Tak jak deklaruję otwartość na współpracę z prezydentem Andrzejem Dudą, liczę, że również nowy szef BBN jest otwarty na taką współpracę" - powiedział wicepremier.

Pytany, jak sobie wyobraża współpracę z BBN w przyszłości, Siemoniak zaznaczył, że "istotą sprawy są relacje prezydenta i szefa MON opisane w konstytucji", która mówi, że prezydent jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych, a w czasie pokoju sprawuje to zwierzchnictwo za pośrednictwem ministra obrony narodowej.

"BBN to jest pewna komórka prezydenta, która ma tę współpracę ułatwiać, więc tutaj nie ma czegoś takiego jak relacje BBN - MON. Tu jest mowa o relacjach prezydent - minister obrony narodowej czy prezydent - rząd" - zwrócił uwagę Siemoniak. Dodał, że wierzy, iż dobra, merytoryczna współpraca MON i BBN będzie kontynuowana.

Prezydent Duda w pierwszych dniach urzędowania powoła też nową Radę Bezpieczeństwa Narodowego, która jest organem doradczym prezydenta w zakresie bezpieczeństwa państwa. Szef BBN jest sekretarzem Rady.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama