107,6 FM

Takiej Polski już nie ma?

Bp Andrzej Jeż: "W naszym kraju marnotrawi się 9 mln ton jedzenia!"

Bp Andrzej Jeż przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Narodzenia NMP. Było to dziękczynienie za tegoroczne plony. Eucharystia rozpoczęła XVII dożynki województwa małopolskiego.

W homilii bp Jeż zwrócił uwagę na palący problem marnotrawienia żywności w Polsce. 

– Badania przeprowadzone przez Federację Producentów Żywności stwierdzają, że Polacy marnują aż jedną czwartą żywności kupionej w wielkich centrach. Na śmietnik z winy producentów, sprzedawców i gospodarstw domowych trafia ponoć rocznie aż 9 milionów ton jedzenia! – mówił hierarcha.

– Dziś, kiedy na świecie istnieją ogniska głodu, a w naszej ojczyźnie niedożywienia, i kiedy korzystamy z programów pomocowych Unii Europejskiej, nie wolno nam marnotrawić żywności. Bóg upomni się o każdą wyrzuconą na śmietnik kromkę chleba ze względu na tych, którzy cierpią głód i umierają w świecie z niedożywienia. Brak chleba jest synonimem ostatecznej klęski. Dlatego dziękować za chleb powszedni, to także szanować go, zwłaszcza w kraju, w którym – jak pisał Norwid – kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba… Czyż czasem nie trzeba nam dodać – tęskno mi, Panie, do takiego kraju – bo takiej Polski już nie ma? – pytał biskup.

Po błogosławieństwie wieńców dożynkowych barwny pochód przeszedł ulicami Piwnicznej na stadion KS Ogniwo, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem władz samorządowych z całego województwa. 

Specjalny obrzęd dożynkowy przygotował zespół Dolina Popradu. Podczas świętowania można było usłyszeć muzykę w wykonaniu m.in. kapel Piyrogi Łomnicońskie z Łomnicy – Zdroju, Howerna z Piwnicznej oraz orkiestry mandolinowej „Echo”, również z Piwnicznej.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama