107,6 FM

Poczucie grzeszności? Trafna diagnoza

Widząc to, Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: „Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny”. Łk 5,8

Gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret, zobaczył dwie łodzie stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy.

Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: „Wypłyń na głębie i zarzuć sieci na połów”.

A Szymon odpowiedział: „Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci”.

Skoro to uczynił, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na wspólników w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały.

Widząc to Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: „Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny”.

I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali: jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona.

Lecz Jezus rzekł do Szymona: „Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił”.

I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim.


Poczucie własnej grzeszności – zna je pewnie każdy wierzący. Myślę nawet, że bardzo człowiekowi pomaga, jeśli tylko jest naprawdę szczere, jeśli naprawdę boli, a nie jest tylko maską skrywającą rzeczywiste i dominujące poczucie wyższości: „Może i coś tam zgrzeszyłem, ale inni, ci to dopiero mają na sumieniu”. Wszelkie porównania bywają mylące, a zresztą któż niby powiedział, że sąd nad naszymi uczynkami będzie się dokonywał na tle postępków „innych”? Poczucie własnej grzeszności to zwykle trafna diagnoza ludzkiej kondycji, diagnoza, która może, powiadam, stać się pierwszym krokiem w drodze do podniesienia się z upadku, jakim jest grzech. Ktoś, kto szczerze chce – właśnie z powodu swej grzeszności – być/pozostać z Jezusem, może, tak jak Szymon Piotr, zostać przez Chrystusa wybranym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zamów newsletter